https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vceli-stezku-v-harrachove-neotevrou-hledaji-pro-ni-novou-trasu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Včelí stezku v Harrachově neotevřou, hledají pro ni novou trasu

10.7.2020 08:35 | HARRACHOV (ČTK)
Včelí stezku Jana Harracha otevřeli v krkonošském středisku v červenci 2012. Cílem projektu bylo přiblížit lidem, co obnáší včelaření, a naučit je poznávat a milovat přírodu.
Včelí stezku Jana Harracha otevřeli v krkonošském středisku v červenci 2012. Cílem projektu bylo přiblížit lidem, co obnáší včelaření, a naučit je poznávat a milovat přírodu.
Foto | e_monk / Flickr
Včelí naučnou stezku Jana Harracha letos v Harrachově neotevřou. Hledají pro ni novou trasu a po osmi letech je třeba obnovit také informační tabule a inventář. ČTK to řekl starosta Jaroslav Čech (ANO), který je sám včelařem a byl jedním ze spoluautorů zhruba tříapůlkilometrové naučné stezky.
 

"Stále se navyšující počet návštěvníků bohužel způsoboval problémy, v některých případech docházelo i ke slovnímu napadání majitelů pozemků. Množství odpadků, které se povalovaly po celé délce stezky, začalo být také neúnosné. Proto jsme už loni trasu upravili, zatím se nám ale nepodařilo najít novou, která povede dál od chalup, a tím se vyhneme problémům a konfliktům," řekl starosta. Věří, že už v příštím roce bude možné stezku na nové trase znovu otevřít.

Včelí stezku Jana Harracha otevřeli v krkonošském středisku v červenci 2012. Cílem projektu bylo přiblížit lidem, co obnáší včelaření, a naučit je poznávat a milovat přírodu. Stezka začínala u autobusového nádraží a měla 11 zastavení, která turistu provedla Rýžovištěm kolem restaurace Lesní zátiší až k penzionu Renata. Na nejvyšším místě byl křížek s obrázkem svatého Ambrože, který je patronem všech včelařů.

Stezka byla osazena informačními tabulemi o životě včel v češtině, němčině a polštině. "I ty už po těch letech potřebují opravit," poznamenal Čech. Na každém stanovišti byla také zahrádka se čtyřmi či pěti rostlinami typickými pro Krkonoše, stezka také seznamovala turisty s vývojem úlů od nejstarších k nejnovějším.

Jméno hraběte Harracha nesla naučná stezka proto, že právě on se zasloužil nejen o rozvoj místní sklárny, města a celého regionu, ale také o rozvoj včelařství. V roce 1864 založil v Chrudimi první včelařský spolek v celé Habsburské monarchii. O osm let později založil organizaci, která sdružila včelaře z celého mocnářství.

Leona Vacková


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist