https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ve-spanelsku-maji-za-takzvany-greenwashing-hrozit-pokuty-az-sto-tisic-eur
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Španělsku mají za takzvaný greenwashing hrozit pokuty až sto tisíc eur

16.3.2024 01:00 (ČTK)
Španělské ministerstvo pro ochranu spotřebitele připravuje zákon o udržitelné spotřebě, který má být podle deníku El País ještě přísnější než unijní předpisy.
Španělské ministerstvo pro ochranu spotřebitele připravuje zákon o udržitelné spotřebě, který má být podle deníku El País ještě přísnější než unijní předpisy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Španělská vláda připravuje zákon, který má zamezit takzvanému greenwashingu, tedy klamání spotřebitele dezinformacemi o šetrnosti produktu k životnímu prostředí. Za nelegální bude považováno označení výrobku jako udržitelného, zeleného či šetrného k planetě, pokud to firma nedoloží vědeckými poznatky. Za porušení této normy budou hrozit pokuty až 100 000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Informoval o tom deník El País.
 

Španělské ministerstvo pro ochranu spotřebitele připravuje zákon o udržitelné spotřebě, který má být podle deníku El País ještě přísnější než unijní předpisy. Používání ekologických štítků bez doložení jejich pravdivosti bude také považováno za porušení pravidel hospodářské soutěže a bude za to hrozit vysoká pokuta.

Evropská komise (EK) přišla s návrhem, jehož cílem je zamezit využívání ekologických označení jako marketingové strategie bez doložení skutečných kvalit výrobku, před dvěma lety. Pravidla letos v lednu schválil Evropský parlament, po potvrzení členskými státy mají mít země dva roky na zapracování směrnice do svých právních předpisů.

Více než polovina ekologických tvrzení na výrobcích v EU je podle starších údajů EK nejasných, zavádějících či nepodložených.

Španělské ministerstvo pro ochranu spotřebitele v návrhu zákona o udržitelné spotřebě rovněž počítá se zavedením "indexu opravitelnosti", z něhož mají spotřebitelé poznat životnost výrobků. Toto opatření se má týkat domácích spotřebičů a elektroniky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist