Ve Zlínském kraji bude vyměněno 1245 kotlů za 148 milionů korun
"Původně jsme předpokládali, že v první etapě do roku 2017 peníze vyčleněné na program výměny kotlů rozdělíme ve dvou vlnách. Již první výzva k předkládání žádostí o dotace však vzbudila obrovský zájem ze strany veřejnosti, a tak jsme po dohodě s ministerstvem životního prostředí přistoupili k tomu, že celou alokovanou částku mezi úspěšné žadatele rozdělíme již nyní," uvedl hejtmanův náměstek Ivan Mařák (KSČM).
Příjem žádostí byl zahájen 25. ledna, již první den úředníci přijali téměř tisícovku žádostí. "V souladu s podmínkami vyhlášeného programu kraj přistoupil k ukončení příjmu žádostí k 3. únoru. Celkem bylo přijato 1289 žádostí o podporu. Po jejich kontrole, doplnění a vyhodnocení bylo doporučeno k podpoře 1245 žádostí," uvedla mluvčí.
Nejvíce úspěšných zájemců je ze Vsetínska (440), nejméně z Kroměřížska (156). Z hlediska měst získalo dotace nejvíce lidí ze Zlína, a to 54 uchazečů. "Není bez zajímavosti, že v pořadí počtu příjemců dotace figurují na předních místech i některá menší města a obce, například Žlutava (18), Chvalčov (17), Zašová (17) nebo Lidečko (14)," poukázala mluvčí.
Nejčastěji si budou lidé nově instalovat kotel na biomasu, učiní tak 41 procent žadatelů. Další budou mít nový plynový kotel, kombinovaný kotel na uhlí a biomasu, tepelné čerpadlo či kotel na uhlí. Lidé dostanou 70 až 85 procent nákladů, maximální výše je stanovena na 150.000 korun.
Do roku 2020 se v kraji i republice počítá s dalšími dvěma výzvami, v kraji by mělo být rozděleno ještě přes 300 milionů korun. V republice bylo v první vlně určeno na výměnu starých kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100.000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.
reklama