https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vedci-biopaliva-zdrazuji-potraviny-a-nici-lesy-emise-ale-nesnizi?ids%5Bx156bc6e83e4e7ed1b4e5f843f082fd69%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci: Biopaliva zdražují potraviny a ničí lesy. Emise ale snížit nemusí

10.10.2011 15:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podle vědců Evropa špatně počítá emise u biopaliv
Podle vědců Evropa špatně počítá emise u biopaliv
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Franz Jaeger / Wikimedia Commons
Stovky světových vědců píšou Evropské komisi kvůli certifikaci biopaliv. Ta dosud nevyřešila problémy se započítáním emisí způsobených změnou využití půdy, které pěstování paliv přináší. Současný způsob výpočtu vykazuje nižší emise, než ve skutečnosti jsou.
 

Evropská komise na začátku léta schválila několik systémů hodnocení, které mají umožnit certifikaci biopaliv z hlediska jejich udržitelnosti. To, co nevyřešila, je hodnocení nepřímých dopadů pěstování biopaliv na využívání půdy (ILUC – z anglického indirect land use change ). O něm by se mělo rozhodnout na podzim.

Podle vědců biopaliva přímo či nepřímo přispívají k další produkci emisí skleníkových plynů, například tím, že původní lesy či travní porosty se změní na ornou půdu či pastviny. Sice existují určité nejistoty v rámci odhadů velikosti přeměněné půdy pro pěstování biopaliv, nicméně všechny studie prý ukazují, že emise jsou významné a mohou být skutečně mohutné. Dopis na svých stránkách zveřejnil server Euractiv.com.

Obecně se předpokládá, že biopaliva jsou uhlíkově neutrální. To znamená, že se při jejich spalování dostane do atmosféry pouze takový objem uhlíku, který dříve rostliny z ovzduší odebraly. Jenže tím se ignoruje fakt, že na konkrétním místě se nepěstují žádné jiné než energetických plodiny, tvrdí vědci. Ve skutečnosti by na stejném místě mohl růst les nebo jiné rostliny, schopné ukládat více uhlíku než plodiny pro výrobu biopaliv. Potom bude bilance negativní. Navíc další emise přinese vymýcení samotného lesa. „Politiku, která přímo či nepřímo předpokládá nulové uhlíkové emise, nemůže věda podporovat,“ říká dopis podepsaný více stovkou ekonomů, techniků a přírodovědců.

Podle dopisu na problémy upozorňují výzkumy z posledních sedmi let, například nedávná studie Evropské agentury životního prostředí (EEA).

Kvůli předpokládané uhlíkové neutralitě se do výpočtu také vůbec nezapočítávají skutečné emise vypouštěné automobily či při spalování v elektrárnách, upozorňuje EEA. Přitom biopaliva mohou mít podstatně jinou účinnost než paliva fosilní.

Kvůli vyšší poptávce po plodinách na výrobu paliv roste celosvětová cena potravin a s ní i tlak na vznik nové zemědělské půdy. Což se děje i v zemích s vysoce citlivým ekosystémem, jako jsou tropické lesy Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie nebo mokřady v jihovýchodní Asii. „Není to otázka budoucnosti, tohle se děje právě teď,“ stojí v dopise. Ten podepsali především vědci z Evropy, USA ale i Austrálie nebo Indie.

Evropská směrnice přidané emise ze změny využívání půdy dosud nezapočítává do životního cyklu biopaliv. Bez toho podle vědců ale nemůže evropská politika ochrany klimatu fungovat. „Jinak Evropská unie zklame ve snaze snížit skutečně emise v reálném světě,“ píší vědci. Snížení emisí se tak prý může udát jen na papíře, zatímco v realitě povede směrnice k ničení lesů a růstu cen potravin.

Řešením má být podle vědců vyšší hranice pro emise z biopaliv. Dnes požaduje směrnice o zhruba 50 % nižší emise než u fosilních biopaliv. Například podle EEA by měla být hranice posunutá na 75 %. To by mělo eliminovat i přínos změny využití půdy. To by mělo pomoci rozvoji tzv. druhé generace biopaliv, které si nebudou konkurovat s pěstováním potravin ani nepovedou k odlesňování krajiny.


reklama

 
Další informace |
Dopis zaslaný Evropské komisi najdete zde.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

A to vědci - 11. 10. 2011 - Jan Šimůnek

Do LCA biopaliv se zvýšené opotřebení motorů nezapočítává jednoduše proto, že v době výpočtu tohoto ukazatele ekologisté zuřivě popírali, že by nějaký takový vliv mohla mít.
Fyzikální princip, který brání uhlíkové neutralitě, je složení energetického mixu ve spojení s termodynamickými zákony. "Uhlíkově neutrální" je lesní požár, který na místě samém vrátí do ovzduší ten uhlík, který z něho předtím odčerpaly rostliny. Jakmile to dřevo někam odvozíte, zpracováváte atd., tak do něho investujete energii, která vzhledem k existujícímu energetickému mixu je spojena s produkcí CO2. "Uhlíkově neutrální" (nebo alespoň téměř) by byla řepka tehdy, kdyby se veškeré výjezdy na pole konaly elektrickými stroji, poháněnými elektřinou z vodních a jaderných elektráren (pomíjím, že jakousi "uhlíkovou stopu" mají i ty) a také veškeré zpracování by se provádělo za obdobných podmínek a rozváželo se to do benzínových pump vozítky na elektřinu.
Jinak k tomu porovnání řepkového oleje a naftových derivátů: Pokud by se veškerá energie na výrobu "bionafty" hradila touto "bionaftou" (jezdily na ni traktory a kombajny, poháněla by se jí továrna na výrobu "bionafty" a rozvážela by ji do benzínek auta na "bionaftu"), tak by se do benzínek prakticky nic nedostalo, protože by prakticky všechen řepkový olej spotřebovala režie tohoto procesu. Respektive v rocích se špatnou úrodou by se musela nějaká paliva dodat už do těch továren, v rocích s dobrou úrodou by se pár cisteren až do těch benzínových stanic dostalo. Ropa bohatě pokryje všechny analogické náklady a ještě jí spousta zbyde pro koncového spotřebitele.
A k vaší předposlední větě: Řepka je jediné biopalivo, které se tu pěstuje. Dala by se pěstovat ještě kukuřice na bioetanol, má podobný problém jako ta řepka, navíc silně degraduje půdu. Dala by se pěstovat řepa na sacharózu (a výrobu etanolu), ale to nám nepovolí EU se svými kvótami na zemědělské produkty. Dřevo by se mohlo spalovat v autech jako dřevoplyn (technologie je známá, používala se za WW2), ale kalousky by trefil šlak, protože na pár metráků palivového dříví byste bohatě bez placení daně (zakomponované do ceny benzínu a nafty) jezdil celý rok. Majitelé větších pozemků, lesů apod. by navíc mohli jezdit na své dříví. A rozlišovat dřevo levné topné a uměle daněmi předražené na pohon aut - to už tu bylo - viz aféra LTO (dopadlo by to stejně).

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist