Buštěhradští vědci vyvíjí bytové větrací jednotky s řízením teploty vzduchu
"Hlavní přidanou hodnotu vidíme v tom, že mohou i chladit," uvedl Adamovský k vyvíjeným jednotkám. V zimě podle něj naopak mají schopnost ohřívání vzduchu a jsou energeticky úsporné a levnější, protože nepotřebují externí zdroj.
Nový systém umožňuje, aby se jednotky podílely i na vytápění, případně je mohou nahradit. I když mají rozšířenou funkci, nejsou náročnější na prostor než jiné, tým UCEEB sestavil kompaktní bytovou větrací jednotku s nízkou výškou pro snadnou zástavbu například na toaletu.
Bytová větrací jednotka využívá dvojice tepelných výměníků. První je vysoce účinný deskový výměník zpětného získávání tepla, druhý je aktivní výměník využívající termoelektrické moduly. Tím jednotka zajišťuje ohřev a chlazení větracího vzduchu.
UCEEB funguje v Buštěhradu od roku 2014, jedná se o samostatný vysokoškolský ústav ČVUT, který sdružuje vědce ze čtyř fakult - stavební, strojní, elektrotechnické a biomedicínského inženýrství. Společně se zabývají udržitelnými budovami, například energeticky úspornými technologiemi, inovacemi a podobně.
reklama