Vědci z Mendelovy univerzity zkoumají historii léčivých rostlin v Česku
"Tradice lidových léčitelů má na území Česka bohatou historii, ale odborné etnobotanické, přírodovědné a historické zpracování tohoto tématu zatím nikdo uspokojivě neprovedl. Celkovým posláním je ukázat význam těchto rostlin pro naši historii i současnost. Dalším zaměřením je úprava rostlin pro muzejní a pedagogické účely. Zkoušíme nové postupy uchovávání, rostliny třeba zaléváme do pryskyřice," sdělila Neugebauerová.
Vědci se zaměřili na pátrání v archivech, muzeích a knihovnách s cílem shromáždit dokumenty o léčivých rostlinách a jejich použití. Hlavním zájmem byly herbáře. Jedna z mnoha cest vedla například do archivu milosrdných bratří v Brně. "V řádových sbírkách se nachází jedinečné třísvazkové dílo Norberta Boccia, které obsahuje více než 1200 vylisovaných rostlin. Identifikace těchto druhů a aktualizace abecedního rejstříku je předmětem aktuálního výzkumu," dodala vědkyně.
Pěstování léčivých rostlin na českém území sahá do desátého století. S příchodem řeholnických řádů vznikaly kláštery a s nimi zahrady s pěstovanými užitkovými i léčivými rostlinami. Velký rozmach pěstování odborníci evidují v polovině 19. století. "Dlouhodobým sběrem a pěstováním vybraných druhů v určitých oblastech se postupně prohluboval vzájemný vztah člověka a rostlin. Záměrná šlechtitelská činnost zvýraznila požadované vlastnosti, čímž postupně vznikala široká škála krajových odrůd a narůstala diverzita napříč regiony," řekla Neugebauerová. Proti minulosti se význam léčivých rostlin z velké části přesunul do dalších odvětví – lékárenství, potravinářství nebo kosmetiky, dodala. Rostliny jsou podle ní v současnosti zpracovávány a daleko méně se používají přímo a ve své celistvé podobě.
reklama