Velká města Vysočiny nebudou přibírat lidi kvůli kontrolám otopu
Lidem, kteří by úředníky domů nepustili, hrozí postih až 50.000 korun, stejně jako za topení nevhodným materiálem, kupříkladu odpadem či uhelným prachem. Kontroly mohou provádět obce s rozšířenou působností.
V padesátitisícové Jihlavě budou kontrolami pověřeni pracovníci odboru životního prostředí, kteří se zabývají ochranou ovzduší.
"Vedení odboru neplánuje hned od 2. ledna 2017 vyrazit na kontroly," uvedl mluvčí radnice. Prověrky se nyní zřejmě budou týkat hlavně revizních zpráv o provedených kontrolách kotlů, jež mají vlastníci povinnost dělat.
Vysočina patří mezi regiony s nejčistším ovzduším v Česku. Město Jihlava si ve spolupráci s krajem přesto od roku 2009 objednává podrobnější sledování čistoty ovzduší nad rámec státního monitoringu. Z výsledků vyplývá, že vzduch Jihlavanům kazí hlavně doprava a lokální topeniště, dalším dílem se na tom podílejí průmyslové závody. Z topenišť pocházejí až dvě třetiny emisí tuhých znečišťujících látek.
Úředníky nebude kvůli nové pravomoci přibírat ani městský úřad v Třebíči. Pracovníci budou při kontrolách postupovat v souladu se zákonem, řekla mluvčí města Irini Martakidisová. Při důvodném podezření na porušení některé ze zákonných povinností úřad nejprve občana písemně upozorní. Fyzická kontrola bude provedena při opakovaném porušení.
Počty úředníků nestoupnou ani ve Žďáru nad Sázavou, ani v Havlíčkově Brodě. "Zatím neočekáváme významný nárůst agendy," uvedla mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová. Doplnila, že v současné době nelze předvídat, kolik důvodných podezření úřad zaznamená.
reklama