https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vertikalni-zahrady-mesta-na-zeleno-zahony-na-svislo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

fotogalerie uvnitřVertikální zahrady: města na zeleno, záhony na svislo

12.10.2010 10:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Svislá zahrada se v čase stále vyvíjí a proměňuje. „Čím je starší, tím je lepší,“ říká Blanc. Na obrázku vertikální zahrada na Musée du Quai Branly v Paříži.
Svislá zahrada se v čase stále vyvíjí a proměňuje. „Čím je starší, tím je lepší,“ říká Blanc. Na obrázku vertikální zahrada na Musée du Quai Branly v Paříži.
V rámci letošního ročníku mezinárodního festivalu moderní a současné architektury ArchitectureWeek navštívil Prahu i Patrick Blanc. Patrick Blanc je biolog. Neprojektuje budovy, nestaví domy. Navrhuje zahrady - na svislých plochách.
 

Růst jako z vody

„Když mi bylo asi dvanáct let zajímal jsem se o tropická akvária,“ vyprávěl minulý týden Patrick Blanc ve Francouzském institutu v Praze o úplném začátku své kariéry, „a potýkal jsem se s problémem, že mnoho ryb znamená i mnoho potravy a exkrementů v nádrži.“ Vyrobil si proto podle časopisu biologický filtr z rostlin, které z vody odebíraly přebytečné živiny. „Bylo to pro mě něco magického. Rostliny žily pouze z vody z akvária, tedy z velmi mála,“ vzpomíná Blanc. Netrvalo dlouho a pořídil si čerpadlo, které přivádělo vodu z akvária k jeho první rostlinné stěně vůbec.

Přestože první veřejnou zahradu instaloval již v 80. letech v pařížské Cité des sciences et de l'industrie, zájem o jeho práci vzešel až z výstavy na Festivalu des Jardins de Chaumont-sur-Loire v roce 1994. „Nestačí mít dobrý nápad, musí přijít v pravý čas,“ vysvětluje Blanc. Lidé v devadesátých letech byli už jiní, více informovaní o životném prostředí a uvědomující si, že zejména ve městech ztrácí kontakt s přírodou.

Džungle ve velkoměstě

Blancovy zahrady odděluje od stěn budov 4 – 5 cm silný železný rám, který zamezuje ničení zdiva. Na něm je 10 mm silná deska z recyklovaného PVC sloužící jako tepelný izolátor a k připevnění umělé tkaniny. Tato plsť, ve které jsou uchyceny rostliny, je zvlhčována elektronicky řízeným zavlažovacím systémem přivádějícím vodu s minimálním množství hnojiv. Uchycují se na ní i bakterie a další mikroflóra, které pomáhají rozkládat nečistoty z prostředí.

„To nejdůležitější je ale výběr rostlin,“ připomíná Blanc. Zahrada musí být hezká desítky let, měla by vydržet i mrazivé měsíce, suché a větrné podmínky na výškových budovách nebo prostředí uvnitř budovy. Svislá zahrada se v čase stále vyvíjí a proměňuje. „Čím je starší, tím je lepší,“ říká Blanc. Nejobtížnější je podle Blanca ozelenit podzemní parkoviště, tedy prostory bez slunečního svitu. V takových prostorech je možné svislou zahradu mít jen s pomocí umělého zdroje světla.

Samotnému vysázení zahrady předchází důkladná příprava a plán výsadby. U některých zahrad roste na 100 m2 i 130 druhů rostlin. Podle Blanca evokuje taková rozmanitost a hustota rostlin mnoha lidem prales či tropy. A to i v případě, že je celá zahrada složena jen z rostlin mírného pásma. Na rostliny ve vertikální poloze se totiž opravdu díváme jinak. „Jsou mnohem nápadnější,“ dodává Blanc.

Inspirací i školou je Blancovi divoká příroda, především tropické pralesy, kde se rostliny musí umět vyrovnávat se stísněnými a stinnými podmínkami, a přirozeně vertikální porosty na skalách nebo stromech. Přírodní scenérie se pak snaží přenést do měst. Jeho zahrady přitom mohou mít didaktický i čistě užitkový charakter. Jedna z jím navrhovaných soukromých zahrad je třeba složena z bylinek používaných v kuchyni. Popínavé rostliny pro jejich rychlý růst a následnou dominantnost používá jen výjimečně.

Blancovy zahrady v současnosti rostou již po všech koutech světa - na velvyslanectvích, muzeích, obchodních centrech, kancelářských budovách i betonových konstrukcích. Nejbližší projekty byly uskutečněny v Berlíně a Bratislavě.


reklama

Vertikální zahrady Patricka Blanca

předchozí    další
Marché des Halles v Avignonu.
Marché des Halles v Avignonu.
Marché des Halles v Avignonu.
CaixaForum v Madridu (březen 2008).
CaixaForum v Madridu (leden 2009).
Musée du Quai Branly v Paříži.
Restaurace The Driver v Londýně.
Nákupní centrum The Siam Paragon v Bangkoku.
Ozeleněná stěna v bytě.
Patrick Blanc - botanik a architekt vertikálních zahrad.
 
Další informace |
Patrick Blanc spolupracuje také s uznávanými architekty jako Jean Nouvel či Edouard François. Kromě projektování vertikálních zahrad se věnuje i botanice a vědě v CNRS (Národním ústředí pro vědecký výzkum), kde se specializuje na rostliny tropických lesních podrostů.

Webové stránky Patricka Blanca

Zdeňka Vítková
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist