https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/veterinari-u-prodeje-kapru-odhalili-chyby-u-1-6-pct-kontrol-mezirocne-mene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterináři u prodeje kaprů odhalili chyby u 1,6 procenta kontrol, meziročně méně

15.1.2024 23:42 (ČTK)
Kapr
Kapr
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) u prodejců vánočních kaprů v prosinci zjistili závadu u 1,6 procenta ze 673 kontrol. Z dlouhodobého pohledu se podle nich situace ohledně dodržování legislativy zlepšuje. Prodejní místa se musí veterinární správě předem nahlašovat, před loňskými Vánoci jich bylo téměř 3000 po celém Česku. Nejčastěji inspektoři zjistili prohřešky týkající se hygieny. ČTK to sdělil mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.
 

V osmi krajích kontroly neodhalily žádné porušení legislativy. V roce 2022 bylo kontrol 760 a závadu veterináři odhalili u 2,2 procenta případů.

Inspektoři zjistili v prosinci 21 pochybení při 11 kontrolních akcích. Jedna kontrola může zjistit i více prohřešků. Porušení hygienických pravidel se mohou stánkaři dopustit například nedostatečným přívodem pitné vody nebo naopak chybějícím odtokem do kanalizaci. Inspektoři v několika případech odhalili také porušení zásad týkajících se životního prostředí zvířat a při manipulaci s rybami.

Nejvíce kontrol provedli inspektoři v Jihomoravském kraji, kde je v posledních letech zároveň nejvíce prodejních míst. V kraji se objevují také pojízdné prodejny, které objedou stovky míst. Téměř stovka kontrol byla ve Středočeském kraji, v Praze jich bylo 81.

Nejzávažnější porušení podle veterinární správy inspektoři odhalili v centru Brna, kde prodejce kvůli absenci okysličování způsobil úhyn všech ryb v kádi a ryby i přesto porcoval a nabízel k prodeji. Veterinární inspektorky také při kontrole fyzicky napadl a musely přivolat Policii ČR.

V Pardubickém kraji se prodejce dopustil porušení legislativy, když nepovoleným způsobem přenášel ryby vsunutím prstů pod skřele do žaber. "Prodejci, kteří porušili předpisy, dostanou pokutu. V případech, kdy jsme zjistili porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, předáváme podnět příslušné obci s rozšířenou působností, která vede své správní řízení. Na problematické prodejce se přednostně zaměříme při kontrolách v příštím roce," doplnil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist