https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vetrny-mlyn-na-liberecku-pripomene-hospodareni-nasich-predku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Větrný mlýn na Liberecku připomene hospodaření našich předků

13.2.2001 11:45 | JINDŘICHOVICE POD SMRKEM (ČIA)
Větrný mlýn ze 30. let minulého století je nejnovějším exponátem Muzea venkovského života před průmyslovou revolucí v Jindřichovicích pod Smrkem na Liberecku. Muzeum od loňského roku provozuje občanské ekologické sdružení Lunaria. Podle jednatele sdružení Zbyňka Vlka může větrný mlýn sloužit k výrobě elektřiny pro objekty muzea a současně k mletí obilí.
 

V Jindřichovicích mohou lidé absolvovat dovolenou či prázdniny bez televize, elektřiny, vodovodu a dalších civilizačních vymožeností ve stylu našich předků. Například samotní manželé Vlkovi si pšenici, žito a ječmen sami pěstují na vlastním políčku v okolí muzea, k výmlatu používají cepy a ve vlastní peci si pečou chleba.

V jindřichovickém přírodním muzeu budou manželé Vlkovi během letošní sezóny předvádět, jak si naši předkové vážili přírody a uměli ekologicky hospodařit. Od jara se budou v prostorách muzea konat víkendové vzdělávací semináře pro zájemce z celé České republiky. Lidé se naučí plést košíky, vyrábět kozí sýry nebo svíčky ze včelího medu a péci chléb. Letošní novinkou bude kurz spřádání vlny.

Historický mlýn zakoupilo sdružení Lunaria za 7,5 tisíce korun od původních majitelů na Moravě díky příspěvku Nadace Partnerství.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist