https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vinohradnicky-jarmark-predstavil-autonomniho-robota-i-elektroherbicid
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vinohradnický jarmark představil autonomního robota i elektroherbicid

9.6.2022 00:43 | POPICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Autonomního robota, který bez dozoru obsluhy zvládne řadu prací ve vinohradu, či stroj ničící plevel pomocí elektřiny představil letošní třetí ročník vinohradnického jarmarku nazvaného Kázání ve vinici. Pořadatelem je Svaz vinařů, jenž touto akcí chtěl vytvořit prostor pro setkávání výrobců a vinařů, kteří jejich vybavení nebo služby potřebují, řekl prezident svazu Martin Chlad.
 

"Naším cílem není být konkurencí k velkým akcím jako jsou veletrhy Techagro, současný formát s přibližně 25 vystavujícími firmami nám vyhovuje. I proto, že se tím pádem vejdeme do areálu jednoho vinařství. Cílem je vytvořit prostor pro setkávání, nabízení novinek nebo jednání koncentrovaných do jediného dne. A máme ohlasy z obou stran, tedy od firem i od vinařů, že pro ně Kázání ve vinici má velký přínos," dodal.

Nabídku potřeb pro vinohradnický rok a veškeré práce ve vinici i ve sklepě svaz rozdělil mezi sudé a liché roky konání akce. Zatímco v sudých letech je jarmark zaměřen spíš na práce a služby ve vinici, liché roky jsou primárně zaměřené na vybavení a služby pro práci ve sklepích.

Dovozci zemědělské techniky letos představili několik novinek. Jednou z nich je autonomní robot Bakus, jenž zvládne práce ve vinohradu, které provádí vinohradnické traktory. Na rozdíl od nich je ale autonomní, nepotřebuje tedy lidskou obsluhu, a také elektrický. "V konvenčním provozu je tento robot od loňska ve Francii a v Itálii, začíná se používat i ve Španělsku. Využít jej lze v průběhu celého vinohradnického roku, od předstřihávání přes okopávání a aplikaci postřiku až po takzvané ožínání, tedy zastřihávání nadbytečných výhonků," popsal Leo Čermák ze společnosti Agrotec, která robota na jarmarku představila.

Další novinkou byl takzvaný elektroherbicid společnosti Zasso, který ničí plevel ve vinohradu pomocí elektrických výbojů. Jeho použití tak snižuje množství chemických přípravků používaných ve vinohradu.

Letošní ročník Kázání ve vinici hostilo vinařství Sonberk v Popicích na Břeclavsku. Stánky vystavujících firem si přišlo prohlédnout přes 500 návštěvníků z řad vinařů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist