Vítězem disciplíny o "nejvyšší znečištění vzduchu" je Ostrava-Bartovice
Zatímco v roce 2008 trpělo potížemi ARO v oblasti Ostravy 2 674 dětí, o rok později jich přibylo zhruba 1 400.
|
|
Foto: Matej Šiculiak |
Program Ostrava sledoval dětskou populaci Bartovic do věku šesti let, neboť právě ta je nejnáchylnější k zdravotním rizikům vyplývajícím ze znečištěného ovzduší. „Je to tím, že děti mají vyšší dechovou frekvenci, pohybují se v nižších atmosferických výškách než dospělí a také často křičí nebo pláčou," vysvětlila doktorka Eva Rychlíková, podílející se na programu. Ve zvýšeném množství se u zdejších dětí prý objevuje nejen astma a alergie, ale také akutní respirační onemocnění (ARO). Zatímco v roce 2008 trpělo potížemi ARO v oblasti Ostravy 2 674 dětí, o rok později stouplo číslo na 4 052 dětí.
Znečištění v oblasti Ostravy ale způsobuje i další zdravotní komplikace. Podle studie je to nezanedbatelný vliv na imunitu jednotlivců, významná oxidační poškození u dětí a zvýšené nemoci dýchacích cest. U dospělých pak zvláště vznik aterosklerózy, nádorových onemocnění, diabetes a Alzheimerovy choroby. I přesto všechno se ale během let podařil v průběhu uplynulých 20 let zvýšit průměrný věk obyvatel. „Zlepšila se lékařská péče. Jsou dostupné léky, které dříve nebyly, záchranáři dojíždějí na místa rychleji. Proto se velmi omezila úmrtí z důvodů kardiovaskulárních obtíží," přiblížil situaci lékař Radim Šrám z Programu Ostrava. U mužů je střední očekávaná délka života v Praze 76 let, na jižní Moravě 74 let a v Ostravě 72 let. U žen je to v prvních dvou destinacích podle Rychlíkové 81 let, v Ostravě 79 let .
Podle studie je hlavním zdrojem znečištění ocelárna ArcelorMittal Ostrava, která způsobuje nadlimitní koncentraci benzo[a]pyrenu v ovzduší. „Svého podílu jsme si samozřejmě vědomi, i proto jsme investovali miliardu korun do nejmodernějších technologií tkaninových filtrů v celých ocelárnách, které odbourají 70 % dosavadní vzniklé prašnosti. Realizace začne v lednu nadcházejícího roku a skončí do roku 2011," řekla tisková mluvčí oceláren Věra Breiová. Zároveň by se podle ní mělo zakročit i proti ostatním zdrojům znečištění, kterými jsou doprava a lokální topeniště. Právě ty mají podle Breiové v zimních měsících větší podíl na exhalacích, nežli ocelárny.
reklama