https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vojenske-lesy-a-statky-ceny-palivoveho-dreva-se-v-letosni-topne-sezone-nezvysi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojenské lesy a statky: Ceny palivového dřeva se v letošní topné sezoně nezvýší

26.11.2023 00:22 (ČTK)
Ceny palivového dřeva se v letošní topné sezoně nezvýší, uvedl státní podnik Vojenské lesy a statky. Podnik sdělil, že letos výrazně navýšil výrobu dřeva na otop a zároveň na jaře snížil jeho ceny v průměru o 25 procent.
 

Státní podnik hospodaří převážně ve výcvikových prostorech Armády ČR na zhruba 126 000 hektarech lesní půdy, což odpovídá přibližně pěti procentům lesů v ČR. Loni se ve vojenských lesích vytěžilo 913 000 metrů krychlových dřeva. Z toho 69 procent byla nahodilá těžba, tedy dřevo vytěžené kvůli poškození.

Výrobní ředitel vojenských lesů Ondřej Vybíral uvedl, že podnik letos očekává výrobu 800 000 metrů krychlových dřeva a podobný objem plánuje těžit i v následujících letech. Například v roce 2018 to byl objem více než dvojnásobný, dosahoval 1,7 milionu metrů krychlových, podotkl.

Podnik uvedl, že dřevo na nabízí na 35 prodejních místech. U některých druhů dřeva podle něj klesly ceny letos až o 30 procent. Podle webu podniku například divize Hořovice nabízí ve Středočeském a Plzeňském kraji metr krychlový dřeva na otop od zhruba 1000 Kč.

Vojenské lesy a statky měly loni rekordní zisk 680 milionů korun, meziročně o 46 procent vyšší než dosavadní rekordní zisk z roku 2021. Čistý obrat podniku vzrostl o téměř 12 procent na 3,76 miliardy korun. Růst zisku, stejně jako v roce 2021, způsobil hlavně výrazný nárůst poptávky po dřevě a růst cen. Vojenské lesy by podle návrhu rozpočtu měly příští rok odvést do státního rozpočtu 100 milionů Kč. Lesy ČR odvedly peníze již loni a to 3,81 miliardy Kč. Letos by to mělo být 3,5 miliardy Kč a příští rok podle návrhu rozpočtu 2,5 miliardy Kč.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist