https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vybudovani-skladist-hnojiv-bude-letos-a-pristi-rok-stat-933-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vybudování skladišť hnojiv bude letos a příští rok stát 933 milionů korun

21.6.2022 00:20 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vybudování nových skladišť hnojiv a jejich údržba bude v letošním a příštím roce stát 933 milionů korun. Náklady souvisí s plněním evropské směrnice, kterou musí dodržovat zemědělci hospodařící v oblastech, kde je velké riziko uniku dusičnanů do půdy a následně do vodních toků. Odhad nákladů minulý týden schválila vláda.
 

Plnění požadavků takzvané nitrátové směrnice je povinné ve vymezených zranitelných oblastech, kde se již vyskytují vody znečištěné dusičnany ze zemědělských strojů. Dokument, který vláda schválila, uvádí, že by stavba nových skladů nutných k dodržování směrnice měla stát 599 milionů a 334 milionů budou podle odhadu stát rekonstrukce již vybudovaných prostor. Investice budou hrazené z peněz EU, státního rozpočtu i vlastních zdrojů zemědělských podniků.

Ve zranitelných oblastech se budují například jímky na kejdu, hnojůvku a močůvku nebo zpevněná hnojiště. Podle ministerstva jsou investice do technologií jsou také důležitá kvůli ochraně ovzduší.

Odhad výše nákladů vychází z šetření, které loni proběhlo v zemědělských firmách, zohledňuje také rostoucí náklady na energie, ceny surovin i stavebních prací. Počítá také s neinvestičními náklady ve výši téměř 30 milionů korun na kontrolu plnění programu směrnice, monitoring kvality povrchových i podzemních a na revizi zranitelných oblastí. Materiál schválený vládou vznikl ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí a aktualizuje se na základě usnesení vlády každé dva roky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist