Výcvik asistenčního psa vyjde na statisíce, stát na to nepřispívá
Tucet nových asistenčních psů dnes "odpromoval" v pražském Karlíně. Organizace ročně podle Pirnerové vycvičí právě tento počet psů, protože nechce zatěžovat cvičitele. "Máme sedm stálých cvičitelů a každý může mít maximálně dva psy najednou," řekla. Dodala, že před zahájením výcviku má první rok vybrané štěně doma dobrovolník, následný výcvik pak trvá od sedmi měsíců do jednoho roku.
Všichni asistenční psi, které organizace cvičí, jsou retrívři. "Retrívry cvičíme především kvůli tomu, že mají nejlepší předpoklady. Mají vrozenou chuť aportovat, což je základ té práce," uvedla ředitelka. Další výhodou je podle ní fakt, že se retrívrům se stářím nemění povaha a navíc jsou přátelští a přirozeně pojí lidi. "Asistenční pes nemá chránit, ale pomáhat," shrnula Pirnerová.
Handicapovaným klientům organizace zvířata zapůjčuje bezplatně na osm let, poté musí pes každoročně absolvovat veterinární prohlídku, která určí, jestli jsou ještě schopni plnit svou roli. Psi pomáhají svým "páníčkům" v řadě každodenních situací. Umí otevírat dveře, podat telefon nebo sundat oblečení.
Peníze na výcvik organizace získává primárně od dárců. "Jsme rádi, že máme stálé a pevné sponzory, ale peněz samozřejmě nikdy není dost," řekla Pirnerová a dodala, že lidé mohou organizaci přispět pomocí dárcovských SMS nebo nákupem zboží na e-shopu.
reklama