Vyhláška o značení zvířat je v rozporu s evropskou legislativou
Podle ÚKOZ nevzalo ministerstvo zemědělství při tvorbě vyhlášky v úvahu názory připomínkových míst, kromě Komise také ministerstva životního prostředí, ministerstva zahraničí nebo Státní veterinární správy ČR. Vyhlášku kritizují i někteří poslanci, například místopředseda zemědělského výboru Jaroslav Pešán (ODS). Použití označení zvířat vymražováním podle Pešána poškodí podle jeho slov tělo zvířete na ploše dvou listů papíru formátu A4.
ÚKOZ přitom navrhovala označování zvířat elektronickými čipy, neboť se jedná o moderní prostředek vyhovující podmínkám ochrany zvířat proti týrání.
"Označování zvířat výžehem nebo vymražováním je navíc bolestivý zákrok, který je i po provedení následován bolestí při procesu hojení, a pokud má být označení dobře čitelné, je třeba provést nenávratné poškození vrstev kůže až do podkoží," uvedl místopředseda ÚKOZ Jan Šimr. Při použití těchto metod nelze podle ÚKOZ použít místní znecitlivění (narkózu). Nezanedbatelné je podle Komise i riziko odmítání mláďat matkou.
V EU se podle ÚKOZ od tohoto způsobu značení koní ustupuje, některé země jej již neprovádějí vůbec. Při označování jelenovitých na chovných farmách se používají ušní visačky, případně obojky na krku, u chovných zvířat je používáno elektronického značení čipy.
reklama