Výstava upozorňuje na nelegální obchodování s ohroženými zvířaty
Výstava, která potrvá do 31. března, je rozdělena na deset tematických celků, které jsou uvozeny vysvětlujícím textem a sérií fotografií. Týká se například obecně problematiky obchodu s ohroženými druhy, jejich pašováním, metodami zabavení nelegálních exemplářů nebo forenzních analýz po zajištění obchodovaných zvířat.
Ve třech vitrínách jsou vystaveny exempláře zvířat a předměty pocházející z exotických druhů, které byly zajištěny při kontrolní činnosti. Největšími exponáty jsou medvěd baribal nebo tygří kůže, na zdi je také vyvěšena kůže zebry Hartmannové.
"Obchodování s ohroženými druhy má veškeré znaky organizovaného zločinu. Je to činnost, na kterou se vážou další poměrně závažné druhy kriminality. Myslíme si, že není úplně ve středu zájmu. Výstava slouží k tomu, abychom trochu zvedli informovanost o tomto druhu sofistikované trestné činnosti, kterou považujeme za stejně nebezpečnou, jako například obchodování s drogami," řekl na vernisáži Radek Šubrt, zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra.
Výstava by měla mít podle ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse zejména preventivní roli. "Budu velmi rád, když se začne počet zjištěných porušení snižovat a když právě pomocí například takových výstav se nám podaří zvýšit povědomí o závažnosti této nelegální činnosti, ať už z nevědomosti, nebo ze záměru," poznamenal.
Úmluvu CITES podepsalo již 183 zemí, druhy chráněné touto dohodou nelze převážet přes hranice bez speciálního povolení. Týká se živých i mrtvých jedinců, jakýchkoli jejich částí či výrobků z nich. "Exemplářem CITES tedy může být i kabelka či boty z krajtí kůže, soška ze slonoviny, vzácné dřevo, úlomek korálu, tradiční čínská medicína apod.," píše se v doprovodném materiálu.
Druhy jsou rozděleny do tří kategorií podle stupně ohrožení. CITES I zahrnuje 669 druhů zvířat a 334 druhů rostlin, jež jsou přímo ohrožené vyhubením. Dovoz a vývoz je zakázán, povolen může být jen ve výjimečných případech, například do zoologické zahrady. Patří mezi ně například pandy, lidoopi, šelmy, sloni, nosorožci, některé kaktusy nebo orchideje.
Do CITES II náleží 4952 druhů zvířat a 29.644 rostlinných druhů, jimž by ohrožení hrozilo v případě neregulovaného obchodu. Dovoz a vývoz je možný pouze s povolením CITES, jde například o papoušky, dravce, hrochy nebo krokodýly. CITES III zahrnuje zhruba 190 druhů zvířat a 12 taxonů rostlin ohrožených jen v určitých zemích. Import a export je též možný jen s povolením. Patří sem třeba medojed kapský, lenochod krátkokrký nebo dub mongolský.
reklama