Výzkum: Češi i Slováci aktivně třídí, používají vlastní nákupní tašky a snaží se zbytečně nevyhazovat jídlo
Odpad dnes třídí téměř každý. Pouhé jednotky procent respondentů z Česka i Slovenska ve výzkumu přiznaly, že netřídí. Okolo 95 % procent dotázaných přitom vždy nebo většinou třídí plast. 90 % respondentů třídí papír a necelých 90 % sklo. Právě kontejnery určené na tyto materiály patří k nejfrekventovanějším.
Vysoké procento dotazovaných třídí také železný odpad a baterie. Na Slovensku recykluje obojí shodně 72 %, v Česku je silnější recyklace baterií (76 %) než kovového odpadu (66 %). Recyklace biologického odpadu, prostřednictvím speciálních kontejnerů či vlastního kompostování, je v obou zemích na posledním místě. Recyklaci tohoto materiálu se více věnují Slováci (63 %) než Češi (55 %).
V souvislosti s šetrností k životnímu prostředí vznikl v posledních letech životní styl zero waste. Nulový odpad, který podporuje myšlenku maximálního (znovu)využití všech materiálů bez vytváření odpadu. O této myšlence už slyšelo 30 % dotázaných internetových uživatelů v Česku a 38 % internetových Slováků.
Sami respondenti v obou zemích také mimo třídění využívají celé řady dalších způsobů, jak minimalizovat odpad, který produkují. Více než čtyři pětiny Čechů a Slováků si například pravidelně nosí do obchodu vlastní tašky, okolo 50 % to dokonce dělá vždy. Necelé tři čtvrtiny se snaží zbytečně nevyhazovat potraviny. Poměrně oblíbeným způsobem je také používání zařízení jen s nabíjecími bateriemi. To pravidelně dělá 53 % respondentů v Česku a 63 % na Slovensku. Okolo poloviny dotázaných se také snaží obecně kupovat méně věcí.
Přečtěte si také |
Sedm nejčastějších omylů při třídění odpadureklama