Vzniká první camphill v České republice
Své jméno dostal camphill podle stejnojmenné vesničky ve Skotsku, kde rakouský lékař Karel Koenig, který sem uprchl před Hitlerem, založil roku 1940 první domov pro děti s mentálním postižením. Dnes existují po celém světě desítky camphillů, které za větší či menší podpory státu představují model spojení sociální terapie a ekologického zemědělství. U nás patří mezi jeho zastánce například senátorka Zuzana Roithová či poslanec Libor Ambrozek (oba KDU-ČSL).
Občanské sdružení Camphill České Kopisty (CČK) už zakoupilo ve vesnici stavební parcelu, na které budou stát chlévy pro krávy, koně, prasata a drůbež. Za vesnicí mají pronajaté desetihektarové pole, na kterém budou pěstovat biodynamickou zeleninu nejen pro potřeby komunity, ale i na prodej. Občanské sdružení teď čeká shromažďování financí na rozsáhlou rekonstrukci zakoupeného statku. "Plánujeme uspořádat celostátní sbírku," říká Petr Nejtek, předseda o. s. CČK, a dodává, že "na uskutečnění první fáze přestaveb bude třeba pět milionů korun." Doufá ale, že i kdyby se potřebnou částku nepodařilo nashromáždit, první rodina se bude moci stěhovat už v létě příštího roku. Na plný provoz, obnášející ubytování a práci dvanácti klientů, několika rodin a pomocných asistentů a výstavbu dílen, se ale bude muset ještě počkat.
První krok k propagaci camphillu v Českých Kopistech a získání finančních prostředků se uskuteční v pátek 30.listopadu na Náměstí Republiky v Praze v podobě Prvního vánočního biojarmarku. Tam budou od 10.00 do 18.00 k vidění a zakoupení biopotraviny, ovoce, zelenina, čaje, koření a vína, dále přírodní kosmetika a drobné předměty ze dřeva, vosku a hedvábí vyrobené v chráněných dílnách.
reklama