World Watch Magazine: Do záchodu spláchneme každý den 27 000 stromů
„Širší poptávka po toaletním papíru v rozvojových zemích je signálem pro výrobce, s dopadem na lesy po celém větě.“
|
|
Foto: Tristanb/Wikimedia Commons |
„Širší poptávka po toaletním papíru v rozvojových zemích je signálem pro výrobce, s dopadem na lesy po celém větě. S rostoucím tlakem na snížení odběru dřeva z lesů, přesouvá své zájmy řada výrobců na stromové plantáže.“ Podle autorky je však tato „léčba“ mýcení lesů problém mnohem horší než samotná „nemoc“. Stromové plantáže jsou totiž pěstovány jen s ekonomickým ohledem na zisk buničiny a vlákniny, takže tyto plantáže často vytěsňují řadu rostlin a živočichů. Navíc tyto monokultury vyžadují obrovské množství pesticidů a hnojiv a spotřebují rovněž veliké množství vody.
Zatímco někteří výrobci toaletního papíru spoléhají na lesy, jiní zase kvůli potřebným surovinám vybírají popelnice. „Zastánci recyklovaného toaletního papíru stavějí na tom, že převod prvotní buničiny na toaletní papír vyžaduje obrovské množství vody, zatímco recyklovaný papír tyto nároky již nemá. Recyklací se navíc uvolňuje místo na přeplněných skládkách. Podle různých odhadů tvoří množství papírového, a tudíž recyklovatelného odpadu přibližně 35–40 % objemu skládek v USA.
„Toaletní papír, ať už vyrobený z prvotní buničiny živých stromů, nebo z recyklovaného papíru, bude i nadále důležitou součástí každodenního života v západních i rozvojových zemích. Poskytuje lepší, a zejména hygienický komfort,“ napsala Noelle Robbins. Vzdělávání spotřebitelů, navýšení kvality výrobku, ocenění a marketing recyklovaných produktů spolu s ochotou zvážit vhodnou alternativu tam, kde je voda na čištění vzácná – to jsou faktory, které by měly být nadále sledovány, aby se vyhovělo rostoucím potřebám světové populace.
Podle článku Davida Brauna Toilet paper wipes out 27,000 trees a day zveřejněného na serveru National Geographic 16. dubna 2010.
reklama