Za „vrásky“ psů šarpejů může genetická porucha
Podle týmu z Uppsalské univerzity, o jejichž práci referoval odborný časopis PLoS Genetics, je za vrásčitou tváří šarpejů nadbytek látky zvané hyaluronan. Ta se ukládá v nepřirozeně vysokém množství právě ve tvářích psa a podle nových poznatků její „nadvýroba“ v těle psa souvisí s genem zvaným HAS2.
Jsou to poznatky, které mohou mít důsledky i pro další vědní obory včetně medicíny. Syndromy periodických horeček se totiž týkají i lidí a patří do velké skupiny nepříliš probádaných autoinflamatorních chorob. Tedy chorob souvisejících s poruchami vrozené imunity, které se projevují opakovanými teplotami a záněty a mají zjevně genetické predispozice.
Šlechtění kvůli poruše...
„Zjištění, že hyaluronan je hlavním spouštěčem horečnatých onemocnění, je zásadní pro další výzkum onemocnění u psů i lidí,“ uvedla jeden z autorek studie Kerstin Lindblad-Toh.
Tato rasa psů pochází z Číny a je zřejmé, že pro její šlechtění byli psi vybírání právě podle svého vzhledu. Nyní se kluby chovatelů této rasy zapojily do vědeckého výzkumu, protože projevy opakovaných horeček a dalších zdravotních potíží jsou jim důvěrně známy. Nyní jejich majitelé doufají, že nové poznatky mohou mnohé napovědět.
Šarpejové patří k tradičním čínským plemenům a bývali určeni k hlídání, lovu, a někdy i k roli bojových zvířat. V komunistické éře se dostali na pokraj vymření a za dnešní globální vlnou popularity tohoto plemene stojí linie pocházející z několika jedinců dovezených do USA v sedmdesátých letech. Právě zde se ustavila stávající nejčastější „podoba“ šarpejů.
reklama