https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zachranna-stanice-pavlov-pristavi-budovu-a-voliery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záchranná stanice Pavlov přistaví budovu a voliéry

17.3.2024 00:41 | PAVLOV (ČTK)
Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku se chystá zlepšit podmínky pro péči o zraněná nebo zesláblá zvířata a jejich vracení do přírody. Přibude tam budova a řada nových voliér, z nichž některé budou tak bytelné, aby tam v případě potřeby mohl být krátkodobě i vlk. Na akci s předpokládanými náklady okolo 24 milionů korun dostane stanice dotaci. Je v seznamu projektů, které minulý měsíc doporučila k financování výběrová komise operačního programu Životní prostředí.
 

Prohlídky a výukové programy v Pavlově stavební práce neomezí, protože budou v části, kam veřejnost nechodí, řekl ČTK ředitel stanice Zbyšek Karafiát. Letošní prohlídky začnou jako obvykle ve druhé polovině dubna.

Počet zvířat přijímaných záchrannou stanicí roste. Vloni jich bylo skoro 1300, zatím nejvíc. Byly mezi nimi i ohrožené druhy, jako orel mořský, netopýr černý, dudek chocholatý, kulíšek nejmenší a ledňáček říční. Z celkových příjmů bylo 570 mláďat.

Po přístavbě se podle ředitele výrazně zvýší kapacita stanice a činnost bude efektivnější. Zvířata, která se po vyléčení vypouštějí, budou oddělená od těch, která v Pavlově zůstávají, protože by už sama nepřežila. "Nebudeme míchat zvířata, která přicházejí zvenku se zvířaty s trvalými handicapy," uvedl Karafiát. Doplnil, že voliéry z 90. let nedostačují, v nových se například bude moci najednou rozlétávat více ptačích druhů.

Nová dvoupatrová budova s navazujícími voliérami bude za potokem, který areálem protéká. V domě bude místo pro karanténu a pro mláďata. Bude tam i místnost, kde se ptáci - pěvci budou rozlétávat, půjde je odtud vypouštět ven oknem. "Následně se tam ještě budou moci vracet na krmení," uvedl ředitel. Na budovu bude navazovat přes 30 metrů dlouhá řada voliér.

Největší z 16 nových voliér bude mít 70 metrů čtverečních a bude propojená s místností v novostavbě, již bude možné v zimě temperovat. Střídat se v ní budou různé druhy zvířat. "Kdyby náhodou přišlo zvíře velikosti vlka, tak ho tam taky budeme schopní dát," uvedl Karafiát. Voliéry budou propojené tak, aby zvířata mohla při čištění přeběhnout z jedné do druhé.

Termín zahájení modernizace stanice zatím není daný. Nezisková organizace počká na potvrzení dotace, pak bude vybírat zhotovitele. Dotace by měla pokrýt náklady z 80 procent. Zbývající peníze má stanice dílem našetřené, část bude ještě shánět. Milion korun slíbil přidat kraj. Ředitel předpokládá, že při výběru firmy cena stavby klesne, i proto, že od zpracování projektu stavební materiál zlevnil.

V Pavlově žijí trvale desítky zvířat s handicapem, mezi nimi sovy, orli, vydry, norci, lišák či muflon. Nových přírůstků na přelomu letošního ledna a února moc nebylo. "Teplé počasí umožnilo to, že spousta zvířat přezimovala bez problémů," řekl Karafiát. Teď už se do stanice dostávají mláďata zajíců. O víkendu přibyli zranění ptáci a srnka sražená autem. Teď se ochránci snaží v Havlíčkově Brodě odchytit labuť, která má v zobáku zaseklý rybářský háček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist