https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zacinaji-platit-opravene-sazby-mytneho-zvyseneho-o-poplatek-za-emise
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začínají platit opravené sazby mýtného zvýšeného o poplatek za emise

25.3.2024 10:25 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Začínají platit opravené sazby mýtného, které se od 1. března zvýšilo o emisní poplatek. ČTK to potvrdil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Vláda navýšení mýtného od 1. března schválila i s chybou, kterou ve výpočtu udělali úředníci ministerstva dopravy. Pro většinu nákladních vozů by ale mělo být mýtné po dnešku téměř stejné jako na začátku měsíce, lišit se podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Martina Kupky (ODS) bude o haléře.
 

Zvýšení mýtných sazeb umožnila směrnice Evropské unie, podle které stát rozřadil nákladní auta do pěti tříd podle množství vypouštěných emisí. V nejnižší emisní třídě s označením 1 jsou automobily s nejvyššími emisemi, poplatky v ní jsou nejvyšší. V nejvyšší třídě budou vozidla s bezemisním provozem. Emisní třídu si mohou provozovatelé automobilů ověřit ve vyhledávači emisní třídy na stránce mytocz.eu.

Mýtné se od 1. března zvýšilo zhruba o 15 procent. Podle dopravců má zdražení mýtného přímý vliv na zdražení dopravy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist