https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zadatele-o-dotace-na-vymenu-kotlu-maji-zajem-o-drazsi-cerpadla
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žadatelé o dotace na výměnu kotlů mají zájem o dražší čerpadla či kotle na peletky

27.4.2016 06:53 | PLZEŇ (ČTK)
Dost lidí žádá o samotné kotle na peletky, o tepelná čerpadla a o kombinované kotle uhlí-biomasa, uvedl Kříž. Na ilustračním snímku kotel na peletky.
Dost lidí žádá o samotné kotle na peletky, o tepelná čerpadla a o kombinované kotle uhlí-biomasa, uvedl Kříž. Na ilustračním snímku kotel na peletky.
Foto | Jan Stejskal
Lidé, kteří si chtějí díky dotacím EU vyměnit staré kotle na tuhá paliva za ekologičtější zařízení, mají velký zájem o dražší tepelná čerpadla. Jejich konečný podíl by měl být kolem 20 procent, řekl náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. Cílem ministerstva je vyměnit v ČR do roku 2020 až 100.000 nevyhovujících kotlů, tedy čtvrtinu. Na dotace půjde do všech krajů devět miliard korun. O první výzvy krajů byl velký zájem a peníze ovlivní už letošní topnou sezonu. Za rok se rozdělí další tři miliardy korun a o rok později stejná suma.
 

"Zatím se ukazuje, že těch ryzích kotlů na uhlí (nakoupených s dotací) bude jen do 20 procent, což je velmi dobré pro životní prostředí. Dost lidí žádá o samotné kotle na peletky, o tepelná čerpadla a o kombinované kotle uhlí-biomasa," uvedl Kříž.

Podle Michala Fialy z plzeňské firmy AC Heating, která tepelná čerpadla montuje, mohou mít lidé s některými typy zařízení problémy. Na seznamu Státního fondu životního prostředí (SFŽP) je už přes 800 uznaných výrobků. Prodejci se odvolávají na parametry dané výrobcem, ale zákazník by měl vybírat z těch firem, které je skutečně změřily a parametr mohou doložit, řekl Fiala. Na nákup čerpadla a montáž v hodnotě 150.000 korun může žadatel získat dotaci až 80 procent.

Ministerstvo věří, že problematických případů bude málo. Podle Kříže by si lidé měli dát pozor na podezřele levné produkty a zjistit si informace o dodavateli. "Seznam je veřejně dostupný. Pracovníci krajů (rozdělující dotace) jsou velmi vstřícní a zkušení. Lidé se jich mohou ptát, zda je to zařízení opravdu garantované ze seznamu," řekl.

Dotační program na výměnu neekologických kotlů za zařízení šetrnější k životnímu prostředí spustilo MŽP v září 2015. První týdny byly na seznamu certifikovaných výrobků pouze firmy AC Heating, DAIKIN a IVT. Nyní je tam přes 800 výrobků a valná většina má podle Fialy parametry deklarované pouze výrobcem. "Ty nejsou prokazatelné. Pokud se nenaměří, tak se může vracet dotace a zařízení se stáhne z trhu EU," řekl kouč firmy Marcel Mourek. Podle Kříže musí prodejce uvést parametry dotace i ekologického designu ve smlouvě. "A pokud dealer podvádí, což nevíme, a doufejme, že se tak neděje, tak pak je žalovatelný, že nabídl věc, která neodpovídá smluvním podmínkám, které má s žadatelem," uvedl.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist