Žádosti o dotace na kotel v hradeckém kraji lze podat jen elektronicky
V aktuálně vyhlášené dotační výzvě se bude v kraji do 30. června rozdělovat 100 milionů korun. Po jejich vyčerpání bude krajem vyhlášena další výzva, protože celkem bude kraj rozdělovat 200 milionů korun. Souhrnná dotace 200 milionů korun by měla stačit na výměnu nejméně 1340 kotlů. Podle Rumla se dá očekávat, že nakonec bude uspokojeno výrazně více zájemců, protože ne všichni budou čerpat maximální možnou podporu ve výši až 127 500 korun.
Žádosti budou lidé podávat elektronicky prostřednictvím aplikace na webové stránce kraje pro dotační programy. Žádost budou moci lidé v systému ještě během dalších dvou dnů od podání upravit nebo stornovat. Do deseti pracovních dnů od podání pak budou muset žádost kraji doručit v papírové podobě, a to osobně či poštou. Kdo nebude mít k dispozici počítač a internet, může přijít na hejtmanství, kde budou k dispozici počítače s tiskárnami. Zájemcům tam s vyplněním pomohou pracovníci kraje.
Elektronickým podáním žádosti by měly odpadnout fronty, které krajský úřad zažil loni v květnu. Tehdy hejtmanství poskytlo na výměnu kotlů dotaci 20 milionů korun a první den přijímání žádostí desítky lidí čekaly na otevření podatelny přes noc. Později bylo možné žádost podat bez čekání. Výše podpory činila od 15.000 do 60 000 korun. Peníze loni dostalo asi 400 zájemců.
Změnou proti loňsku je i způsob proplácení dotací. Novinkou je i to, že lidé si nebudou muset na nový kotel půjčovat a zaplatit ho nejprve celý ze svého. "Dodavatel kotle dá příjemci dotace zálohovou fakturu a kraj ji proplatí," řekl Ruml. Dodal, že kraj uzná k proplacení i výměny kotlů, které si lidé provedli od letošního 15. července.
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který se tiskové konference zúčastnil, může být náběh přijímání dotací hektický zvláště v krajích, kde se budou žádosti přijímat osobně. "Peněz je ale dost a na každého by se mělo dostat," řekl Brabec. Dodal, že v celé ČR je na dotace na výměnu kotlů do roku 2020 připraveno celkem devět miliard korun z fondů EU, které by měly stačit na výměnu 80 000 až 100 000 starých kotlů.
Výše dotace v nyní vyhlášené výzvě je odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel na biomasu a na pořízení tepelného čerpadla je nejvyšší. Záleží i na tom, zda je dům ve znečištěné oblasti. Ty budou mít podporu o pět procentních bodů vyšší. Na výměnu kotle a nová úsporná opatření tak budou moci lidé získat až pětaosmdesátiprocentní dotaci z maximální částky 150 000 korun, tedy až 127 500 korun.
reklama