Zájemci o kotlíkové dotace v Libereckém kraji mají stále šanci
Žádosti o dotace je možné v Libereckém kraji podávat od 25. ledna. Do konce února úředníci přijali 1076 žádostí za téměř 119 milionů korun, dalších zhruba 150 žádostí přibylo podle Příkaského od 1. března. Největší zájem je o kombinované kotle na tuhá paliva a biomasu s automatickým přikládáním, o dotace na ně požádalo zhruba 45 procent lidí. Některé žádosti ale musely být vyřazeny.
"Důvodem vyřazení některých žádostí byly například exekuce na nemovitosti, více bytových jednotek než tři, nebo jiné původní zdroje vytápění než jsou kotle. Na vlastní žádost bylo vyřazeno z hodnocení 14 žádostí, které nebyly radě kraje vůbec předloženy," doplnil Příkaský.
Liberecký kraj rozděluje peníze na kotle poprvé. Dotace je určena pouze na výměnu kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním v rodinných domech. Ti, kdo doma topí kamny, krby nebo třeba plynovým kotlem, dotaci na výměnu nedostanou. Žádat ji mohou z programu Nová zelená úsporám, kde je však podmínkou i zateplení objektu. Dotaci z krajského úřadu lze získat na pořízení nového kotle na tuhá paliva, ale také třeba plynového nebo kombinovaného. Možné je pořídit i solární vytápění, ale jen v kombinaci s kotlem. Podmínkou dotace jsou také mikroenergetická opatření, jako je třeba dílčí výměna oken, vstupních dveří nebo zateplení střechy či půdy.
"Nejvíc žádostí je z Liberecka a Jilemnicka," dodal Příkaský. Žadatelé mohou získat až osmdesátiprocentní dotaci z maximální částky 150 000 korun, tedy až 120 000 korun. V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší je podpora ještě vyšší - 85 procent. Platí to pro domácnosti v České Lípě, Doksech, Mimoni, Liberci, Stráži nad Nisou, Cvikově, Kamenickém Šenově, Novém Boru, Skalici u České Lípy, Chotovicích, Okrouhlé, Ohrazenicích a Turnově. Zájemci buď celou investici zaplatí a pak jim část úřad vrátí, možností je také zaplatit jen vlastní podíl a pak požádat o zálohu na dotaci. Peníze by první žadatelé mohli dostat v září.
reklama