Zajímejte se o Územní plán Prahy, nabádá Strana zelených
Strana zelených se snaží upozornit svým happeningem lidi na to, aby se zajímali o chystaný Územní plán Prahy. Stavba z krabic představuje panelák nebo jakoukoli stavbu. Nápisy upozorňují na nejvíce ohrožená místa. Vítězné náměstí v Praze.
|
|
Foto: Dominika Patrovská/Ekolist |
"Stavba, kterou jsme postavili, představuje panelák nebo jakoukoli stavbu, která ubírá v Praze zelených ploch. Málokdo ví, že se ale může účastnit procesu sestavování územního plánu a posílat své návrhy a připomínky," vysvětlila Ivana Janišová ze Strany zelených.
Do přípravy plánu, který určí podobu města na desítky let, mohou připomínkami vstoupit všichni obyvatelé města a zabránit tak přebujelé přestavbě, říkají zelení.
Návrh nového územního plánu bude zveřejněn na stránkách hlavního města 2. listopadu 2009. Připomínky k němu může podat formou dopisu kterýkoli občan. Větší váhu ale mají námitky, které podá vlastník dotčené nemovitosti, případně zástupce veřejnosti, kterého zmocní alespoň 200 občanů. Připomínky i námitky musí být co nejkonkrétnější a navrhovat využití či regulaci přesně popsaných pozemků, radí Strana zelených v tiskových materiálech, které na svém happeningu rozdávala kolemjdoucím.
Symbolický "panelák", který na happeningu vznikl, představil nejožehavější pražské oblasti, kterým podle zelených v rámci územního plánu hrozí buď přehnané zastavování do budoucna nebo zde již byla stavba schválena. "Jde především o Rohanský ostrov, Trojmezí, Klánovický les, Dívčí hrady, Velké Roztyly, Strnadovo zahradnictví nebo obecně likvidaci zahrádkářských kolonií," dodala Janišová s tím, že jí osobně nejvíce mrzí již hotová zástavba Kauflandu na Bílé hoře.
„Ukázkou všeho, co je na změnách územního plánu špatné, je projekt nazvaný Velké Roztyly,“ říká Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. Má se jednat o masivní vysoko podlažní zástavbu převážně administrativních budov, které prý místním obyvatelům nepřinesou žádný prospěch. Budovy mají zabrat zelené plochy a natlačit se i do ochranného pásma Krčského lesa. Navíc nejsou informace o projektu veřejně přístupné a nikdo se nezeptal obyvatel Prahy na jejich názor, uvádí Arnika.
„Při výstavbě nových čtvrtí je také nezbytné vytvářet potřebnou infrastrukturu jako jsou školy, školky, parky, veřejná prostranství, zařízení pro sport, kulturu, zdravotnictví a sociální služby. Investoři by také měli být povinni podporovat veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu,“ vypočítává nedostatky návrhů změn územního plánu mluvčí Arniky Zora Kasiková. „V opačném případě hrozí, že investoři vydělají na prodeji bytů a kanceláří, ale náklady na infrastrukturu padnou na město.“
Konkrétní, již podané, připomínky ke stávajícímu územnímu plánu najdete na webu Strany zelených v rubrice Jaké město chceme.
Návrh nového územního plánu naleznete na stránkách Hl. m. Prahy od 2. listopadu.
Připomínky k návrhu můžete posílat i z webu Arniky.
reklama