Září bude měsícem biopotravin
Heslem akce je "Ochutnej ten rozdíl!". Podle Tomáše Václavíka, koordinátora akce, je lepší chuť biopotravin jedním z nejdůležitějších faktorů, které lákají nové spotřebitele k nákupu. Podle něj nejde jen o to, že biopotraviny přinášejí odlišnou chuť, ale jejich konzumací mohou lidé pomáhat chránit životní prostředí, zvyšovat biologickou rozmanitost, pomáhat zamezovat znečištění zdrojů vody, i třeba snižovat nezaměstnanost na venkově. Biopotraviny mají také zdravotní výhody, při jejich výrobě a zpracování se nepoužívají žádné pesticidy, ztužené tuky, umělá barviva, ochucovadla a další přídatné látky běžné v konvenčních potravinách.
Biovajíčka z ekofarmy Abatis. | |
Foto: Martin Mach/EkoList |
Ekologické zemědělství je také ohleduplné vůči zvířatům. "Všechna zvířata na ekologických farmách jsou chována v co nejpřirozenějších podmínkách, s možností výběhu na pastviny a dostatku prostoru pro svůj přirozený způsob chování, říká Tomáš Václavík. Zvířata nesmějí být dlouhodobě uvázána, nesmějí jim být rutinně podávána antibiotika, jen v nejnutnějších případech onemocnění. Zkracování ocasů prasat či usekávání zobáků kuřat a další velmi bolestné operace, běžné v konvenčních velkochovech, pravidla ekologického chovu zakazují. Podle ministerstva životního prostředí je tak ekologické zemědělství významným přínosem pro životní prostředí.
V rámci měsíce biopotravin a ekologického zemědělství se bude konat celá řada akcí jako biodožínky, jarmarky, dny otevřených dvěří atd. Vybrat si můžete v tomto kalendáře akcí.
Po celé září budou mít zájemci také možnost ochutnat biopotraviny ve specializovaných prodejnách PRO-BIO. Ve dnech 5.-10. 9. půjde o bio nápoje: ovocné a zeleninové nápoje, piva, kombucha, čaje, obilné nápoje, apod. Mezi 12.-17. 9. se budou ochutnávat potraviny z cereálií, marmelády, pečiva. 19.-24.9. budete smět ochutnat ovoce a zeleninu, paštiky a pomazánky, jogurty, tofu, výrobky z kozího mléka a další čerstvé produkty. Ochutnávky zakončí 26.9.-1.10. sladkosti všeho druhu.
Podle MŽP je ekologické zemědělství v celé Evropě velmi dynamickým oborem. Podle nejčerstvějších údajů evropského statistického úřadu Eurostat se v zemích „staré“ EU15 mezi roky 1998 a 2003 zvětšila rozloha ekologicky obdělávané zemědělské plochy o 21 %. V České republice došlo za stejnou dobu k nárůstu na téměř čtyřnásobek a dnes tvoří přes 6 % z celkové rozlohy zemědělské půdu u nás, byť téměř 90 % ploch v ekologickém režimu hospodaření u nás bohužel tvoří trvalé travní porosty (louky a pastviny) a pouze 7,9 % orná půda, sady a vinice. Celkový obrat s biopotravinami na českém trhu v roce 2004 dosáhl 234 milionů Kč, což je 30% nárůst oproti roku 2003 a 56% od roku 2002. Každý Čech utratil v roce 2004 průměrně přibližně 23 Kč za biopotraviny. V roce 2004 existovalo u nás 836 ekologických farem a 116 výrobců biopotravin.
Více informací k akci a o biopotravinách, například kde je nakoupit, recepty, kalendář akcí a další naleznete na stránkách www.mesicbiopotravin.cz.
Používání termínu „ekologické zemědělství“ a označení „Bio-Produkt ekologického zemědělství“ je přesně stanoveno podle zákona o ekologickém zemědělství. Pěstování a zpracování biopotravin se řídí přísnými pravidly. Zelené logo „Bio – produkt ekologického zemědělství“ vám zaručuje, že biopotraviny pocházející z ekologického zemědělství. |
reklama