Zelený bod není jen značka na obalech
Organizace jako PRO EUROPE si daly za úkol pomoci průmyslovým podnikům a soukromým firmám s jejich závazkem odebírat zpět použité obaly. A to prostřednictvím systému, který plní tyto závazky na národní bázi jménem členských společností. Cílem je zajistit znovupoužití a recyklaci obalů co nejefektivnějším a nejšetrnějším způsobem. Mimo snahy o spolupráci v postupu a sbližování zájmových pozic jednotlivých firem je úkolem PRO EUROPE také hájení běžných zájmů a snaha představit světu jednotnou politiku a image.
Značku Zelený bod využívá v současnosti průmysl dvaadvaceti států, mezi nimiž nechybí ani ČR nebo Norsko, Bulharsko či Turecko, tedy i nečlenové EU. Mimoto společnost PRO EUROPE uzavřela spolupráci s podobnými systémy ve Spojeném království a Kanadě, které se starají o to, aby Zelený bod mohli užívat bez problémů v Británii a oblasti asociace NAFTA.
Předseda PRO EUROPE Hans-Peter Repnik ve svém uvítání vysvětluje, že Berlín nenásleduje po předchozí konferenci v Madridu náhodou. "Osud tohoto města, jednou rozděleného a nyní znovuspojeného, odráží evropský proces integrace. Expanze Evropské unie tento rok je dalším mezníkem na cestě ke sjednocené Evropě. PRO EUROPE má velkou zodpovědnost jako část této spojené Evropy - většina členů se stala členy naší organizace a poznala, že recyklace obalových materiálů je nezbytnou součástí ochrany životního prostředí," řekl Repnik.
Konference se konala na významném místě pro výzkum a učení, Humboldtově univerzitě, kde nacházelo inspiraci 29 nositelů Nobelovy ceny od Alberta Einsteina po Maxe Plancka, když se připravovali na předávání svých znalostí mladým studentům. Proto považuje předseda PRO EUROPE toto místo za ideální pro další pravidelnou aktivitu organizace - Ekologický parlament pro mládež.
Členové letošního Ekoparlamentu - 120 mladých lidí ve věku 13 až 15 let - pocházeli z těchto zemí: Belgie, ČR, Francie, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Španělska, Turecka a Velké Británie. Společně stvořili takzvanou Bílou knihu pro životní prostředí, která obsahuje pět rozhodnutí a patnáct akčních návrhů prospěšných životnímu prostředí, včetně plánů pro Evropskou komisi. Témata, kterými se mladí poslanci zabývali, jsou odpad, energie, voda, vzduch, potraviny.
Účelem Ekoparlamentu je naučit mladé lidi respektu ke křehké rovnováze přírody a biologické rozmanitosti, respektování svobodného rozvoje individuality, ale i schopnosti pracovat ve skupině, porozumět koncepcím, dělat si průzkumy a řešit problémy.
Další informace lze nalézt na www.pro-e.org a www.eyep.info.
reklama