Zemědělců ve Středočeském kraji ubývá
Zemědělství hraje přitom ve Středočeském kraji významnou roli. Podle ČSÚ v něm pracuje 4,8 % z celkového počtu zaměstnaných v kraji a produkuje asi sedm procent hrubé přidané hodnoty kraje, což je zhruba dvakrát více, než činí celostátní průměr.
Agrocenzus 2000 podchytil podle Řípy 6 511 aktivně hospodařících subjektů, z toho bylo 6 093 fyzických a 418 právnických osob. V porovnání se zemědělským sčítáním v roce 1995 se snížil počet družstev a vzrostl počet obchodních společností.
"Hospodařící subjekty obhospodařovaly plochy větší než 566 tisíc hektarů zemědělské půdy, což představuje 84,5 % půdy Středočeského kraje. Na klasickou zemědělskou výrobu, představovanou kombinací rostlinné a živočišné výroby, je zaměřeno téměř 40 % subjektů, pouze na rostlinnou výrobu 33 % subjektů a pouze na živočišnou 15 %. U specializované rostlinné výroby se 143 podnikatelů zaměřilo na pěstování zeleniny (okresy Mělník a Nymburk), 120 subjektů na obilí a jiné kulturní rostliny, u specializované živočišné výroby převažuje chov ovcí, koz a koní (102 subjekty) a chov skotu, především v okresech Příbram, Benešov a Kutná Hora," konstatoval Řípa.
Celkem 49 podniků se podle něj ve Středočeském kraji věnuje agroturistice, 19 jich hospodaří ekologicky, 134 subjektů naplňuje funkce ochrany přírody.
Agrocenzus 2000 zjistil ve Středočeském kraji k rozhodnému datu sčítání, tedy k 30. září 2000, celkem 21 885 pracovníků v hlavním zaměstnání. "V průběhu pěti let se přitom zlepšila kvalifikační struktura pracovníků v zemědělství, když podíl osob se základním vzděláním poklesl a naopak vzrostl podíl pracovníků se středním a vysokoškolským vzděláním," konstatoval Řípa.
reklama