https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zemrel-ekolog-ze-severu-cech-petr-pakosta-drzitel-vavrouskovy-ceny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemřel ekolog ze severu Čech Petr Pakosta, držitel Vavrouškovy ceny

18.7.2022 01:09 | HORA SVATÉ KATEŘINY (ČTK)
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Ve věku 84 let zemřel v pátek ekolog a bývalý místostarosta města Hora svaté Kateřiny v Krušných horách Petr Pakosta. Před osmi lety obdržel Cenu Josefa Vavrouška za celoživotní ochranu životního prostředí v Severočeské hnědouhelné pánvi i záchranu zámku Jezeří. O úmrtí Pakosty ČTK informoval jeho syn Lukáš.
 

"Rozloučení bude v kruhu rodinném. "Rozloučení" s veřejností plánujeme na jeho narozeniny v příštím roce," uvedl Lukáš Pakosta. Jeho otec se narodil 3. března 1938.

Pakosta patří k zakládajícím členům Ekofóra pánevní oblasti Severočeského kraje z konce 80. let minulého století, jež už za komunismu upozorňovalo na devastující důsledky povrchové těžby uhlí. Založil Spolek pro záchranu (a později obnovu) zámku Jezeří a byl aktivním ochráncem osídlení, přírody i krajiny Krušných hor. Původním povoláním horník psal Pakosta články a publikace o problematice těžby uhlí a energetice v kraji a spolupracoval při přípravě podkladů pro stanovení územních ekologických limitů těžby českou vládou v roce 1991.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist