https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zlinska-radnice-omezi-pouzivani-jednorazoveho-plastoveho-nadobi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská radnice omezí používání jednorázového plastového nádobí

16.1.2019 05:12 | ZLÍN (ČTK)
Zlínská radnice začne letos postupně omezovat používání jednorázových plastových kelímků a tyčinek na míchání nápojů. Ilustrační snímek.
Zlínská radnice začne letos postupně omezovat používání jednorázových plastových kelímků a tyčinek na míchání nápojů. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zlínská radnice začne letos postupně omezovat používání jednorázových plastových kelímků a tyčinek na míchání nápojů. Nahradí je vybavením ze skla, keramiky a dalšího trvanlivého materiálu, sdělil v tiskové zprávě mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Plastové nádobí omezí i v kancelářích místních částí. Používat se nebude ani na akcích, které bude město pořádat a na nichž bude možné se bez plastů obejít.
 

"Je to vstřícný krok k životnímu prostředí. A rozhodnutí, kterému bychom se v blízké budoucnosti stejně nevyhnuli. Odklon od používání jednorázových plastových věcí je celospolečenský," uvedl radní Jiří Jaroš (Piráti).

Radnice ještě neví, kolik ji bude nákup ekologicky vhodnějšího nádobí stát. "Ale nepůjde o nic zásadního," uvedl vedoucí odboru kanceláře primátora Tomáš Lang.

Radní již v minulém volebním období přešli z tištěných materiálů na elektronické. Práci s nimi jim umožňuje speciální software, který město pořídilo. "Díky tomuto rozhodnutí radnice ušetří každý rok až statisíce listů papíru. V plánu je nyní i elektronizace materiálů pro jednání zastupitelstva," uvedl Dvořák. Používání tištěných materiálů místo elektronické podoby nedávno kritizovali opoziční zastupitelé města.

Plastové kelímky v restauracích nahradila vratnými kelímky již v roce 2015 zlínská zoologická zahrada, kterou město zřizuje. "Tato změna přinesla snížení plastového odpadu o 150.000 kusů kelímků. Vratný kelímek NickNack se navíc stal oblíbeným suvenýrem pro návštěvníky," uvedl Dvořák.

Radnice také využívá dva elektromobily. Jedno vozidlo je určeno pro krátké pojížďky po městě, druhé využívá odbor městské zeleně. Krajské město loni rozšířilo systém třídění odpadů o nádoby na kovový odpad, lidé do nich již odevzdali pět tun kovového odpadu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist