https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zralok-s-prasecim-cumakem-rybari-vytahli-ze-stredozemniho-more-uhynuleho-zraloka-praseciho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žralok s prasečím čumákem? Rybáři vytáhli ze Středozemního moře uhynulého žraloka prasečího

16.9.2021 11:16 | ŘÍM (ČTK)
Světloun ostnatý (Oxynotus centrina), v některých přístavech známější jako žralok prasečí nebo prasečí ryba.
Světloun ostnatý (Oxynotus centrina), v některých přístavech známější jako žralok prasečí nebo prasečí ryba.
Zdroj | Facebook
Ve vodě vypadá jako každý jiný žralok - je to rychlý, mrštný lovec se štíhlou, ostře vystupující hřbetní ploutví na zádech. Ale stačí se mu podíval zblízka do obličeje a jeho rypec jako by přímo inspiroval piktogram vepříka, napsal server Live Science.
 

Seznamte se se světlounem ostnatým (Oxynotus centrina), který je v některých přístavech známější jako žralok prasečí nebo prasečí ryba. A první zářijový týden se postaral o značné vzrušení na italském ostrově Elba a posléze i na internetu, když místní rybáři vytáhli jeho uhynulé tělo ze Středozemního moře a fotografie dali na facebook.

Není to ale jen plochá hlava, široce posazené oči a tupý, narůžovělý rypec, které se tomuto žralokovi postaraly o prasečí přezdívku. "Když ho rybáři vytáhnou z vody, vydá něco jako zachrochtání, proto se mu začalo říkat prasečí ryba," řekl Yuri Tiberto z akvária na ostrově Elba.

Světloun, který způsobil rozruch na Elbě, ale už byl mrtvý, když ho rybáři uviděli plavat na hladině a vytáhli ho na molo.

Tento druh se kdysi ve Středomoří vyskytoval hojně, ale kvůli svým ostrým hřbetním ploutvím a relativně velkému tělu často končí v rybářských sítích. Proto jejich populace neustále klesá a nyní je světloun ostnatý uváděn jako zranitelný druh na Červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN).

Žralok s prasečím rypáčkem žije také ve východní části Atlantiku od Norska po Jihoafrickou republiku. Jeho výskyt byl zaznamenán v hloubce od 60 do 670 metrů pod hladinou moře a obvykle dorůstá délky asi jednoho metru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist