https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/vltavske-prehrady-cekaji-na-opravu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Vltavské přehrady čekají na opravu

12.8.2003 | PRAHA | MF Dnes
Vltavská přehradní kaskáda sice vloni přečkala nejničivější povodeň za dobu své existence, dodnes se z toho však nevzpamatovala. Nejhůře dopadla Orlická přehrada. Tamní elektrárnu zaplavila špinavá voda tak, že se musela odstavit a dodnes se ji nepodařilo zprovoznit. Podobně je na tom elektrárna ve Štěchovicích, kde jede jedna turbína. To je ta špatná zpráva. Tou dobrou je, že přehradní hráze jsou stejně pevné jako před povodní. "Přehrady obstály a jsou po konstrukční stránce zcela funkční. Různé zprávy o puklinách v hrázích byly nesmyslné," tvrdí vedoucí střediska Kaskáda Josef Holubička z Povodí Vltavy.
 
Elektrárny na Vltavě při povodni dopadly nejhůře

Pod největší Orlickou přehradou velká voda vymlela obrovský výmol a poničila břehy a příjezdovou silnici k elektrárně. Takže koryto řeky pod hrází se opravuje. Složitou stavbu komplikuje, že do ní zasahuje hladina další přehradní nádrže - Kamýcké, a tu není možné vypustit. Další vodní nádrží, kterou zasáhla povodeň, je Znojemská přehrada na Dyji a čeká ji přestavba. "Znojemská přehrada je v pořádku, stejně jako další přehrady v našem povodí. Všechny byly prověřeny," řekl technicko-provozní ředitel Povodí Moravy Pavel Mýlbachr. Uvedl, že její hráz budou upravovat, aby zvládla nápor většího množství vody. Vodní elektrárny na vltavské kaskádě dopadly nejhůř. "Zdaleka všechny škody nejsou odstraněny, takže definitivní výše škod není známa," řekl Jan Kynčl z ČEZ. Upozornil, že největší škody napáchala voda na orlické elektrárně, kde poničila veškerou technologii.

Obstály přehrady? Analýza není dodnes hotová

Je už dnes možné vyhodnotit, zda vltavská kaskáda mohla zabránit větším škodám? Odborníci sice zpracovávají obsáhlou analýzu, ta však ještě není dokončena. "Žádné zázraky od toho očekávat nejde. Výsledek bude asi takový, že průběh povodně v Praze by byl přibližně stejný, i kdyby se na přehradách manipulovalo s vodními hladinami jinak," říká Jan Kubát z Českého hydrometeorologického ústavu Praha. Potvrzuje se tak, co odborníci odhadovali už během povodní. Celá vltavská kaskáda neměla zásadní vliv na jejich průběh a nemohla povodním zabránit. Jednoduše už jen proto, že voda, která napršela a odtékala Vltavou, měla více než dvojnásobný objem, než by byl celkový volný prostor všech teoreticky úplně vyprázdněných přehrad na Vltavě. A přehrady nejsou pouze od toho, aby bránily povodním - jejich dalším účelem je například výroba elektřiny. "Propočítávali jsme varianty, v nichž se počítalo s nižšími hladinami vody v nádržích na počátku povodně, ale nedostali jsme se ke snížení kulminace hlavní povodňové vlny v Praze," řekl Kubát. Přitom Orlická přehrada vloni shodou okolností zadržela víc vody než podle manipulačního řádu měla. Vodní hladina vystoupila asi půldruhého metru nad maximum, protože kvůli poruše nefungovala elektrárna. "Kdyby elektrárna fungovala po celou dobu povodně, tak by zádržný efekt přehrady byl ještě menší," řekl Kubát. Analýza bude dokončena do listopadu tohoto roku.
reklama

 
Luděk Navara

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist