https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/16-rocnik-festivalu-protibet-3
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MOST, o.p.s.: 16. ročník Festivalu ProTibet

18. února 2017 | MOST, o.p.s.
Autor: Petr Ďásek, tel: 603730272
Besedy s buddhistickým mnichem, neobyčejná filmová promítání, sypání pískové mandaly nebo přednášky, to vše nabídne Festival ProTibet. Smyslem letošního ročníku je podpořit malé buddhistické mnišky studující v klášteře Kowang. Peníze ze vstupného jsou určeny na zlepšení kvality jejich vzdělání.
“Šestnáctý ročník festivalu se letos koná ve více než 40 městech, například v Ostravě, Olomouci, Praze, Brně nebo Pardubicích. Jsme velmi rádi, že se do festivalu zapojují i kina, knihovny nebo čajovny v menších městech. Všude se budou moci návštěvníci festivalu seznámit s tradicemi a kulturou Tibetu,” říká koordinátor festivalu Bc. Tomáš Přichystal.
Hlavní postavou letošního ročníku je buddhistický mnich Pema Samdup, který přijíždí z kláštera Kowang ze severoindického Himálaje. Během svého měsíčního pobytu bude sypat pískové mandaly a besedovat o životě buddhistických mnišek v klášteře.
Největší protibetská akce každým rokem nabízí návštěvníkům několik filmových projekcí. Tento rok to budou například dokumenty Slunce za mraky – Boj Tibeťanů za svobodu a Až budou létat oceloví ptáci, snímek zkoumající navzájem se ovlivňující vztahy mezi současným tibetským buddhismem a západní kulturou. Návštěvníci budou mít také příležitost vidět dokument o pokojném boji za přežití národa Tibet volá po svobodě.
„Jsme velmi rádi, že jsme do letošního programu opět získali snímek Tibet volá po svobodě. Ten mapuje současnou historii Tibetu od čínské okupace a zabývá se tématem politických persekucí,“ říká k dokumentu Tomáš Přichystal.
Místa zapojená do letošního festivalového dění mají možnost si objednat i přednášku zaměřenou na rozvojovou problematiku, konkrétně na projekty organizace MOST ProTibet. Na této přednášce se návštěvníci blíže seznámí s rozvojovými projekty MOSTu, například s oblíbenou Kozou ProTibet nebo novým projektem na podporu tibetských seniorů – Hoří a hřeje.

Festival ProTibet podpoří vzdělání buddhistických mnišek studujících v klášteře Kowang. Při festivalových akcích bude možnost si zakoupit fotografie francouzského fotografa Oliviera Adama. Fotografie zobrazující život buddhistických mnišek vznikly díky projektu Buddhovy dcery.
MOST, o. p. s. podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících v indickém Himálaji a v Tibetu. Pomáháme tisícům tibetských dětí, seniorům, mnichům a mniškám a nomádským rodinám.
Petr Ďásek, tel: 603730272 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist