https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/agrarni-komora-odepsala-hospodare-na-travnich-porostech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svaz marginálních oblastí: Agrární komora odepsala hospodáře na travních porostech

Tisková zpráva Svazu marginálních oblastí (SMO)

Zemědělci z horských, podhorských a příhraničních oblastí České republiky sdružení ve Svazu marginálních oblastí ostře nesouhlasí s posledním stanoviskem představenstva Agrární komory, které poměrem 18:6 odhlasovalo, že by národní platby měly být vypláceny nikoliv na veškerou zemědělskou půdu, ale již jen na ornou půdu a tedy ne na louky a pastviny. Pomineme-li nelogičnost takovéhoto návrhu a jeho nesoulad s principy EU, které akceptovala i Česká republika, tak je nutno říci, že takovýto přístup by byl jasně diskriminační a v příkrém rozporu s dosavadní politikou Ministerstva zemědělství, které prosazuje rovný přístup ke všem českým zemědělcům.

Svým rozhodnutím Agrární komora opět potvrdila, že nemůže zastupovat všechny zemědělce České republiky.

Svaz marginálních oblastí, přestože zastupuje zemědělce hospodařící převážně na travních porostech, zodpovědně prohlašuje, že je pro vyplácení národního dorovnání přímých plateb na ornou půdu i travní porosty. Zvláště v dnešní době náročného jednání nejen o zemědělském rozpočtu musí zemědělci racionálně vyjednávat a nikoli se vzájemně házet přes palubu. Zemědělci musí trvat na dodržení závazku vlády, že zajistí plné dorovnání přímých plateb z národních zdrojů, když vládní prohlášení Topolánkovy vlády mluví o „plném možném rozsahu národního spolufinancování“ a tento možný rozsah pro rok 2009 je 90 % úrovně plateb, které dostávají  zemědělci v EU 15. Jen tak je možno zajistit konkurenceschopnost českých zemědělců v dnešním otevřeném trhu. A zdůrazňujeme, že jde nejen o konkurenceschopnost obilí z orné půdy, ale i o hovězí maso a mléko z travních porostů.

Zarážející je i samotný výsledek hlasování představenstva Agrární komory. V České republice převažuje orná půda nad travními porosty v poměru 3:1 a tento poměr naprosto odpovídá výsledku hlasování představenstva AK. Sázka na takovouto diskriminaci menšin může vést k tomu, že nezemědělci si odhlasují, že zemědělce nepotřebují. A bude to mít stejné dopady.

Velmi podstatným momentem v této kauze je i fakt, že zemědělci na loukách a pastvinách podle legislativy nesmějí a díky přírodním podmínkám většinou ani nemohou rozorat své pozemky a dosáhnout tak na vyšší tržby a platby. Dle příslušných nařízení EU musí dokonce vykazovat Česká republika určitý minimální podíl tzv. stálých pastvin. Tyto zatravněné pozemky jsou důležité z hlediska vodohospodářských a dalších mimoprodukčních funkcí krajiny.

Platby TopUp slouží k ochraně citlivých komodit včetně přežvýkavců, a to v žádném případě není orná půda. Navíc podmínkou vyplácení přímých plateb, které jsou TopUpem dorovnávány, je splnění podílu stálých pastvin – tzn. existence travních porostů. Je proto krajně nelogické a nedomyšlené navrhovat vyškrtnutí travních porostů z podpor, pokud si zemědělci nechtějí pod sebou uříznout větev, protože právě travní porosty oba tyto body řeší.

Jediným férovým východiskem je, aby se každý zemědělec přihlásil ke svému dílu povinnosti a zatravnil patřičnou část (zhruba pětinu) svých pozemků. Dokud bude muset menšina zemědělců za všechny ostatní držet republikový podíl stálých pastvin, tak dotud nemá kdokoliv právo a racionální důvod upírat těmto zemědělcům právo na ekonomickou životaschopnost.

Ing. Milan Boleslav, předseda Svazu marginálních oblastí

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist