Filip Trdla "> Aktualizovaná Regionální surovinová politika Libereckého kraje neuvažuje s potenciální těžbou nerostných surovin na Rádle - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/aktualizovana-regionalni-surovinova-politika-libereckeho-kraje-neuvazuje-s-potencialni-tezbou-nerostnych-surovin-na-radle
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Aktualizovaná Regionální surovinová politika Libereckého kraje neuvažuje s potenciální těžbou nerostných surovin na Rádle

18. května 2022 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Na přelomu loňského a letošního roku odborníci provedli geologický průzkum v lokalitě Hradešín, v katastrálním zemí obec Rádlo. Na to, včetně možných důsledků těžby, byl Liberecký kraj upozorněn dopisem Statutárního města Jablonec nad Nisou podepsaným rovněž starosty obcí Rádlo a Rychnov u Jablonce nad Nisou.

„Seznámili jsme se s dopisem informujícím o proběhlém geologickém průzkumu v lokalitě Hradešín na Rádle. Zastupitelstva Jablonce nad Nisou, Rádla a Rychnova u Jablonce nad Nisou na svých letošních březnových jednáních přijala usnesení, ve kterém deklarují svůj nesouhlas s jakýmikoliv pracemi v rámci ložiskového průzkumu Rádlo, jakož i s jakýmikoliv budoucími těžebními pracemi v lokalitě Hradešín, a to s ohledem na ohrožení zájmů občanů na úseku ochrany zdrojů pitné vody, životního prostředí, hygienických a dopravních poměrů, z důvodů omezení rekreačních možností pro občany Jablonce nad Nisou i jeho návštěvníky včetně ohrožení mezinárodní cyklotrasy Odra–Nisa,“ uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

V rámci dokumentu Aktualizace Regionální surovinové politiky Libereckého kraje, která byla schválena 29. března 2022 Zastupitelstvem Libereckého kraje, není lokalita Hradešín zařazena mezi předpokládané zdroje a ložiska nerostných surovin a s jejím využitím v oblasti těžby nerostných surovin se v návrhovém období do roku 2030 nepočítá.

„Libereckému kraji kromě toho ani nejsou známy výsledky proběhnutého geologického průzkumu a nebyl mu představen žádný záměr budoucí těžby, který by kvantifikoval její rozsah, dobu těžby a možné vlivy na životní prostředí a zdraví obyvatel. V případě záměru těžby stavebního kamene bude probíhat posouzení dopadů těžby na životní prostředí a v rámci tohoto posouzení vyjádří Liberecký kraj svůj postoj s ohledem na konkrétní parametry záměru,“ uzavřel Židek.
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist