https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/antifosilni-zakon-by-snizil-smog-o-95-procent-ministr-brabec-jej-chce-odlozit-v-dobe-kdy-se-lide-u-nas-dusi-vlady-musi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Antifosilní zákon by snížil smog o 95 procent. Ministr Brabec jej chce odložit v době, kdy se lidé u nás dusí. Vlády musí rozjet záchranný plán pro naše zdraví

23. ledna 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Antifosilní zákon - který navrhuje ministr životního prostředí Richard Brabec odložit - by snížil znečištění prachem o 96 % a škodlivých oxidů uhlíku by bylo ve vzduchu o 95 % méně. Říká to studie dopadů k antifosilnímu zákonu, kterou pro MŽP zpracovala konzultační firma EGÚ Brno spolu s Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy [1]. Zákon by totiž tlačil na zavření nepotřebných uhelných elektráren, rozvoj čistých domácích zdrojů energie, rychlou a pohodlnou veřejnou dopravu, rozmach elektromobilů i moderní technologie do průmyslu.

Hnutí DUHA považuje ministrův záměr odložit zákon v době akutních smogových situací, které dopadají na zdraví obyvatel naší země, za nezodpovědný krok špatným směrem. Pokud ministr Brabec a vláda nedokážou splnit úkol, který slíbili voličům a vložili do programového prohlášení a zákon v tomto volebním období prosadit, musí jej alespoň připravit pro příští vládu.

Je však také potřeba urgentně začít s věcmi, které uleví lidem hned:
- přestat dotovat uhelné kotle z tzv. kotlíkových dotací a soustředit peníze na čisté zdroje vytápění,
- zajistit stabilní ekonomické a technické podmínky pro rozvoj střešních fotovoltaických elektráren,
- přijmout plán odstavování zastaralých uhelných elektráren a připravit systém podpory obecních a občanských větrných elektráren.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Odložit přípravu zákona, který by vláda slíbila voličům a jenž by snížil smog o 95 procent v době, kdy se lidé u nás dusí smogem, je prostě nezodpovědné. Pokud ministr Brabec zákon nestíhá předložit, přestože to měl za úkol od začátku roku 2014, měl by se povznést nad krátkozrakou politiku a připravit podklady tak, aby jej mohla přijmout co nejrychleji příští vláda. Zároveň však potřebujeme krizový plán, který našim plícím uleví hned: zastavit dotace pro uhelné kotle, začít s odstavováním zastaralých uhelných elektráren a nahradit je moderními větrnými turbínami a střešními fotovoltaickými panely. To jsou kroky, které může vláda rozjet v mezičase, než bude zákon na stole."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Tento tiskový komentář najdete také zde: http://hnutiduha.cz/aktualne/antifosilni-zakon-snizil-smog-o-95-procent-ministr-brabec-jej-chce-odlozit-v-dobe-kdy-se
Všechny tiskové zprávy zde: www.hnutiduha.cz/aktualne

Poznámky:
[1] https://ipodpora.odbory.info/soubory/dms/wysiwyg_uploads/c2a0667ce4c05b4a/uploads/antifosil.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist