Tiskové zprávy
Arnika - program Toxické látky a odpady: Arnika radila nakupujícím, jak si neotrávit Vánoce
Předvánoční happening sdružení Arnika dnes možná překvapil nakupující i náhodné kolemjdoucí na pražském Smíchově. Vánoční stromek, slavnostně vyzdobený stůl, pochutiny a vánoční dárky, to vše skryté pod plastovou fólií a k tomu velká žlutá kachnička se symbolem PVC měly varovat spotřebitele před nebezpečím, jež se může skrývat ve výrobcích z tohoto materiálu. „Chceme právě v čase, kdy lidé nakupují dárky a další zboží na vánoční svátky, upozornit na to, že PVC může obsahovat látky jako jsou některé ftaláty nebo bisfenol A (1), jež mají škodlivý vliv na lidské zdraví,“ uvedla Ing. Miroslava Jopková, která v Arnice vede kampaň Nehrajme si s PVC.
Tato dlouhodobá kampaň má za cíl upozornit na rizika spojená s PVC a informovat o možných alternativách k tomuto plastu. „V naší kampani prosazujeme náhradu PVC materiály, jejichž vliv na zdraví a životní prostředí není ve srovnání s tímto nebezpečným plastem tak negativní,“ upřesnila tisková mluvčí Arniky Mgr. Zora Kasiková. „Zábavnou formou jsme dnes chtěli oslovit přímo spotřebitele, kteří možná netuší, že i obaly na potraviny nebo hračky z PVC mohou obsahovat škodlivé látky,“ dodala Jopková. Výrobu, používání i likvidaci PVC doprovází emise nebezpečných látek, jako jsou například olovo, dioxiny či vinylchlorid (2) a řada dalších. Velmi často se jedná o látky, které jsou těžko odbouratelné a snadno se dostávají do potravního řetězce, jehož součástí je i člověk. Výroba PVC patří k energeticky nejnáročnějším.
Pro samotné uživatele je PVC rizikové především kvůli obsahu některých ftalátů (změkčovadel PVC). Některé z nich, například DEHP nebo DINP, mohou nepříznivě působit na lidské zdraví. Ftalát DEHP například negativně ovlivňuje reprodukční schopnosti. „Obsah rizikových ftalátů je v potravinových obalech nebo hračkách limitován zákony v celé Evropské unii, které jsme převzali do české legislativy. Bohužel, jak jsme se sami u hraček z PVC několikrát přesvědčili, ne všichni výrobci normy dodržují, navíc se ftaláty běžně přidávají do řady dalších výrobků jako jsou například školní pomůcky, podlahové krytiny z PVC, ze kterých se uvolňují a snadno se pak dostávají do lidského těla. V potravinových obalech navíc před nedávnem námi zadaná analýza objevila další rizikovou látku, kterou je bisfenol A, dávaný mimo jiné do souvislosti s rakovinou prsu. Jeho obsah byl sice dle normy v pořádku (3), ale jedná se o další problematickou látku v PVC, diskutovanou pro její negativní vliv na zdraví, která by se proto neměla ve výrobcích vyskytovat,“ řekla Jopková.
Během akce, která se konala od 11 hodin před pražským nákupním centrem Nový Smíchov, rozdávali zástupci Arniky kolemjdoucím letáky, upozorňující na nevhodnost používání PVC, a vysvětlovali, jak výrobky rozpoznat. Arnika také průběžně sleduje, nakolik výrobci balí zboží do PVC: „Při namátkovém průzkumu, provedeném před 14 dny právě v prodejně potravin Tesco na Novém Smíchově, jsme nalezli 38 různých druhů potravin balených do PVC fólie“, doplnila Miroslava Jopková (4). „Výrobky z tohoto plastu jsou označeny recyklačním trojúhelníkem s číslicí 3 nebo zkratkou PVC, případně textem ,vinyl' nebo písmenem ,V',” vysvětlil Kamil Repeš, koordinátor petice Za náhradu PVC.
Problémem je v případě PVC také neznačení obalů. Od roku 2006 zákon nenařizuje povinnost obaly značit, pouze upravuje podobu značení. „Neoznačený obal neumožňuje spotřebitelům vyhnout se riziku, které PVC představuje, a navíc způsobuje potíže při třídění odpadů,“ upozornila Jopková. Test neznačených výrobků, který Arnika provedla na podzim tohoto roku (5) prokázal obsah PVC ve 12 obalech z celkového počtu 18 testovaných výrobků. „Spotřebitelům proto doporučujeme, aby takové výrobky, u nichž nemají jistotu, že neobsahují rizikové PVC, raději vůbec nekupovali anebo vyvinuli tlak na výrobce, aby obal označil či ještě lépe zaručil, že nebude z PVC,“ doplnila tisková mluvčí Arniky Zora Kasiková.
Tato akce Arniky je součástí projektu „Chemická bezpečnost občanů Evropy“ (6), který je finančně podpořen z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení EK v ČR .
-
Bisfenol A (BPA) - Člověk je nejčastěji vystaven negativnímu působení bisfenolu konzumací potravin balených či připravovaných v plastech, které tuto látku obsahují (polykarbonát, PVC). BPA je od 30. let 20. století znám jako látka narušující hormonální systém (anglicky Endocrine Disrupting Chemical – EDC) a v posledních deseti letech je jeho působení spojováno s překvapujícím počtem nemocí. Stále více vědeckých studií řadí Bisfenol A mezi příčiny nemocí či poruch jako je neplodnost, obezita, rakovina prsu a prostaty, cukrovka, špatná funkce štítné žlázy a dokonce syndrom nedostatku pozornosti. Všechny tyto poruchy byly pozorovány dokonce i tehdy, když se jednalo o vystavení velmi nízkému množství bisfenolu A (nedosahující dávky užívané v tradiční toxikologii). Podle EPA způsobuje vystavení BPA u plodu březích myší i těhotných žen možnost vzniku abnormalit chromozomů, který se přenáší i na další generace a může způsobovat spontánní potraty. Jiné studie uvádějí, že může působit i na změny mužských pohlavních orgánů, v dávkách jen o něco málo vyšších, než kterým jsou vystaveni kojenci.
-
Vinylchlorid se v prostředí přirozeně vůbec nevyskytuje. Používá se jako jedna ze základních surovin pro výrobu PVC. Protože je vinylchlorid za normálního stavu plyn, dostává se do organismu nejčastěji vdechováním. U lidí, kteří byli vystaveni působení vinylchloridu po velmi dlouhou dobu se objevily změny na játrech. V některých případech bylo pozorováno i poškození nervů a imunitního systému. Zejména pracovníci v PVC průmyslu mohou být často vystavení velmi vysokým koncentracím této látky. U zaměstanců chemických provozů, kteří byli po dlouhou dobu vystaveni účinkům této látky byl pozorován zvýšený výskyt rakoviny jater. Nejvyšší přípustná koncentrace v pracovním prostředí je 15 mg/m3. Více informací o této látce najdete zde: http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=1919659.
-
Zkušební protokol č. j. 462100639 laboratoře ITC, a.s. Zlín. Analýza prokázala uvolňování bisfenolu A z obalu z měkčeného PVC, do něhož byla zabalena čabajská klobása zakoupená v prodejně Albert v Praze – Bohnicích.
-
Potraviny balené v PVC v prodejně TESCO Nový Smíchov, Praha
1. Nugeta (arašídová, lískooříšková), výrobce Orion
2. Koření Grill (všechn - ryby, žebírka, zelenina i ostatní), výrobce Kotanyi
3. Polévkové koření, výrobce Vitana
4. Baby karotka, výrobce Titbit
5. Mojito pack, výrobce Titbit
6. Chilli mix, výrobce Titbit
7. Chilli papričky, výrobce Titbit
8. Bylinky na ryby, výrobce Titbit
9. Pažitka, výrobce Titbit
10. Maso chlazené: Kuřecí prsní řízky, výrobce Tesco
11. Maso chlazené: Vepřové, výrobce Tesco
12. Termix (kakao, vanilka, jahoda), výrobce Mlékárny Kunín
13. Sedlčanský Modřenín, výrobce Povltavské mlékárny – Sedlčany
14. Termix, výrobce Kunín
15. Kachní játra mražená, výrobce Jihočeská drůbež Mirovice a.s.
16. Mražený krém tvaroh-meruňka, výrobce Nowaco Opava s.r.o.
17. Prima mražený krém lesní směs, výrobce Nowaco Opava s.r.o.
18. Prima mražený krém pistáciový, výrobce Nowaco Opava s.r.o.
19. Malá laskonka "ze šlehaných hmot", výrobce Unikom a.s., Kutná Hora
20. Velká laskonka "ze šlehaných hmot", výrobce Unikom a.s., Kutná Hora
21. Vaničky "ze šlehaných hmot", výrobce Unikom a.s., Kutná Hora
22. Obst - Paradies - dortový korpus, výrobce Goldfein CZ s.r.o., Pardubice
23. Čajová kolekce bezlepková, výrobce Jizerské pekárny Liberec - pekárna Č. Lípa
24. Babické tyčinky, výrobce Šetra s.r.o. Brno
25. Šátek tvarohový, výrobce Šetra s.r.o. Brno
26. Dobré pečivo - koláč svatební - směs, výrobce Pro Michelské pekárny vyrábí Japek s.r.o.
27. Gurmánské vejce v Aspiku, výrobce Gurmán klub s.r.o., Kamenné Žehrovice
28. Krevety v rosolu na lososové pěně, výrobce Gurmán klub s.r.o., Kamenné Žehrovice
29. Šunkový závitek v aspiku, výrobce Gurmán klub s.r.o., Kamenné Žehrovice
30. Řecké tzatziky, výrobce Gurmán klub s.r.o., Kamenné Žehrovice
31. Kuřecí salát, výrobce Gurmán klub s.r.o., Kamenné Žehrovice
32. Pařížský salát, výrobce Gurmán klub s.r.o., Kamenné Žehrovice
33. Vajíčkový salát, výrobce Gurmán klub s.r.o., Kamenné Žehrovice
34. Pochoutkový salát, výrobce Gurmán klub s.r.o., Kamenné Žehrovice
35. Tomatová pomazánka, výrobce Gurmán klub s.r.o., Kamenné Žehrovice
36. Tatarák pomazánka, výrobce Gurmán klub s.r.o., Kamenné Žehrovice
37. Pomazánka a la losos, výrobce Gurmán klub s.r.o., Kamenné Žehrovice
38. Brokolicová pomazánka, výrobce Gurmán klub s.r.o., Kamenné Žehrovice
-
Viz tiskovou zprávu Arniky z 2.října 2008 http://www.sdruzeniarnika.cz/tz.shtml?x=2121912
-
Více o projektu ve zprávě z 8. prosince t.r. http://www.sdruzeniarnika.cz/tz.shtml?x=2134908