Hana Ansorgová "> ASEKOL představil E-domek - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/asekol-predstavil-e-domek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ASEKOL: ASEKOL představil E-domek

24. září 2008 | ASEKOL
Autor: Hana Ansorgová, tel: 602 164 173

Vznik myšlenky E-domku se datuje k letošnímu dubnu. V tu dobu probíhalo vyhodnocování žádostí v rámci Fondu ASEKOL, který byl zřízen společností ASEKOL s cílem finančně podpořit neziskové a veřejně prospěšné projekty týkající se zpětného odběru a recyklace elektrozařízení, a také zvýšit celkovou efektivitu systému zpětného odběru elektroodpadu. „Téměř polovina žádostí se týkala zastřešení místa pro ukládání vysloužilých elektrozařízení nebo o kontejner sloužící ke stejnému účelu. Vzhledem k vysoké poptávce po konkrétní formě pomoci jsme se snažili najít univerzální řešení, které by bylo ekonomicky únosné a zároveň uspokojilo všechny žadatele. Speciální uzamykatelný přístřešek se ukázal být nejlepší variantou,“ vysvětluje Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL a člen Rady Fondu ASEKOL.
E-domek pomůže na sběrných dvorech vyřešit dva zásadní problémy. Poskytne elektrozařízením ochranu před větrem, deštěm, mrazem a horkem a také krádežemi. Mnohá elektrozařízení totiž obsahují drahé kovy jako zlato, stříbro, platinu či měď, které se mohou stát předmětem obchodu. Obě skutečnosti mají za následek devalvaci elektrozařízení, v případě nepříznivého počasí navíc hrozí i únik nebezpečných látek do půdy či ovzduší. „Takto znehodnocená elektrozařízení ztrácí na hodnotě a ohrožují životní prostředí. Poškozená či nekompletní elektrozařízení se v podstatě nedají recyklovat. Jestliže běžně je zpracovatel schopen zajistit využití 80 % hmotnosti, pak v takových případech se z elektrozařízení stává bezcenný odpad,“ popisuje Vrba nepřímo výhody E-domku.
Slavnostního představení E-domku se dnes kromě představitelů společnosti ASEKOL zúčastnili i zástupci Ministerstva životního prostředí ČR, Svazu měst a obcí ČR, Rady Fondu ASEKOL a Rady Pardubického kraje. Podle Pavla Drahovzala ze Svazu měst a obcí ČR, který je zároveň i předsedou Rady Fondu ASEKOL přinesou E-domky obcím velice vítanou pomoc: „Počet sběrných dvorů v obcích neustále vzrůstá a s tím i náklady na jejich provozování. Zvláště menší obce těžko získávají finance od státu, a pokud chtějí služby občanům ještě zkvalitňovat, snaží se získat finanční a materiální podporu pro své záměry a projekty z různých grantů a dotačních titulů. E-domek od společnosti ASEKOL je jednou z forem této podpory, která přinese prospěch zejména občanům, obci a samozřejmě přírodě.“
E-domek je uzamykatelný ocelový přístřešek pro ukládání vyřazených elektrozařízení, opatřený dozadu zkosenou střechou a posuvnými dvoudílnými vraty. Je pět metrů dlouhý, 3,6 metru široký a 2,5 metru vysoký. Celkem se do něj vejde 45 m3 elektrozařízení, což je například 180 televizí s úhlopříčkou 72 cm. E-domek je vyroben z ocelového rámu a je zakryt pozinkovaným profilovaným plechem. Ke vstupu slouží dvoudílná uzamykatelná vrata.

Žadatelé, kterým byl E-domek nabídnut:
Frýdecká skládka, a. s.
Město Heřmanův Městec
Město Hoštka
Město Jeseník
Město Litovel
Město Prostějov
Obec Dolní Lánov
Obec Pastviny
Obec Ratíškovice
Obec Velké Hoštice
Obec Záluží
RESPONO, a. s. (6 ks)
RUMPOLD s. r. o. (2 ks)
SLUMEKO s. r. o. (ve vlastnictví města Kopřivnice)
Technické služby Moravská Třebová, a. s.
Technické služby Vrbno s. r. o. (3 ks)

Společnost ASEKOL s.r.o., je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci 2005 byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí ČR jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport (tj. skupiny 3, 4 a 7). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 2960 městy a obcemi a 1270 servisy, opravnami a prodejnami elektro. ASEKOL v roce 2007 vybral 9182 tun elektroodpadu, což je 0,89 kg na osobu a rok.

Fond ASEKOL byl letos v únoru založen kolektivním systémem ASEKOL. Důvodem bylo zejména zlepšení podmínek zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení. Žadateli o příspěvek na svůj projekt se mohou stát obce, svazky obcí, kraje a také nevládní neziskové organizace či provozovatelé sběrných dvorů. Grant však za určitých podmínek může získat téměř každý, kdo není spjat s chodem Fondu ASEKOL a rozhodováním o udělení příspěvků. V prvním ročníku bylo oceněno 27 subjektů, mezi něž ASEKOL rozdělil přes tři miliony korun.
Hana Ansorgová, tel: 602 164 173
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist