https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-a-kraj-chteji-aby-se-na-zbudovska-blata-vratili-ohrozeni-ptaci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové a kraj chtějí, aby se na Zbudovská blata vrátili ohrožení ptáci

25.5.2025 02:05 (ČTK)
Na leteckém snímku Zbudovských Blat je dosud patrné, kudy meandroval Bezdrevský potok (střed snímku) než ho regulovali do rovného koryta vpravo. ČSO chce v budoucnu původní koryto obnovit a založit zde ptačí park.
Na leteckém snímku Zbudovských Blat je dosud patrné, kudy meandroval Bezdrevský potok (střed snímku) než ho regulovali do rovného koryta vpravo. ČSO chce v budoucnu původní koryto obnovit a založit zde ptačí park.
Zdroj | ČSO
Česká společnost ornitologická (ČSO) a Jihočeský kraj chtějí na Zbudovských blatech na Českobudějovicku vytvořit podmínky k tomu, aby se tam trvale vrátily některé ohrožené druhy ptáků. Projekt počítá například s obnovou meandrů na Bezdrevském potoce, který lokalitou protéká, čímž by nevysychaly mokřiny na blatech. ČTK to řekl Kryštof Chmel z ČSO.
 
"Bavíme se o dlouhodobém projektu. Postupně chceme vytvořit v části Zbudovských blat podmínky pro návrat ohrožených druhů lučních bahňáků, včetně kolihy velké a břehouše černoocasého, kteří zde v minulosti hnízdili. Tyto druhy představují takzvanou deštníkovou skupinu, což jsou to zvířata, jejichž ochrana prospívá celé řadě dalších živočichů i rostlin," uvedl Chmel.

Zbudovská blata se nacházejí z velké části na Českobudějovicku a zasahují i na Prachaticko. Rozkládají se kolem obcí Hluboká nad Vltavou, Zliv, Plástovice nebo Sedlec. Historicky jde o půdu využívanou především jako pastviny. "Někdy v 80. letech minulého století se minulý režim pokoušel po melioraci krajiny zde i pěstovat zemědělské plodiny. Ale půda na Blatech je velmi jílovitá a pro zemědělství nepříliš vhodná," řekl Chmel.

ČSO a Jihočeský kraj kvůli projektu na Zbudovských blatech podepsaly memorandum o spolupráci. Kraj se například bude snažit vykupovat pozemky, aby zde mohly vznikat podmínky vhodné pro život ohrožených druhů ptáků.

"Jako kraj máme dlouhodobý zájem pečovat o přírodu, krajinu a vodní prostředí. Zbudovská blata a Českobudějovické rybníky jsou místa, která si zaslouží naši pozornost i konkrétní kroky. Memorandum nám dává pevný rámec pro spolupráci s Českou společností ornitologickou a jasně ukazuje, že máme společný cíl. Vznikne společný tým, budeme si předávat informace, připravovat projekty a podporovat osvětu směrem k veřejnosti. Dohodli jsme se, že spolupráce bude trvat 50 let," uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Chmel dodal, že projekt se snaží navrátit krajině původní ráz. Týká se to i Bezdrevského potoka, jehož trasu minulý režim uměle narovnal a zničil původní meandry.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.5.2025 05:46
Byl jsem svědkem, jak skupina bahňáků z jedné jm lokality zmizela poté, co se na ní objevily tehdy (90.) vzácné (velké, černé) ikony. Na dolet od Zbudova je Temelín s jinou chráněnou ikonou, která též loví/reguluje ptáky. Je tedy potřeba své představy přizpůsobit dnešní realitě, navíc spousta tažných druhů je v jižnějších státech poměrně intenzivně lovena, ubývá vhodných oblastí k přezimování. Predační a lovecký tlak tedy představují faktory, které je třeba vzít v úvahu. Samotný hezký kus přírody nestačí, nejsou-li zajištěna VŠECHNA 3K.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.5.2025 07:39 Reaguje na Karel Zvářal
Tak jest !
Odpovědět
va

vaber

25.5.2025 08:09 Reaguje na Karel Zvářal
Sousedovi hnízdily loni na domě jiřičky.Má novou fasádu a neví co s nimi dělat. Na podzim jich tam bylo a odlétalo nejméně 50. Tento rok tam nejsou žádné, nepřilétly nebo se usadily jinde ,nevím. Možná to obsadí hejno vrabců,kteří na okolních stromech a každé ráno se hádají, křičí a perou ,jak opravdoví ptačí cikáni.
Jiřičky a vlaštovky už nemají kde hnízdit , na vesnických chalupách je všichni vyhání. Nevím zda někdo zkusil postavit nějaké umělé místo ,kde by si mohly postavit hnízdo.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.5.2025 11:49 Reaguje na vaber
Už dlouhou dobu 3hnízda ve sklepě u kotle a uhlí, někdy obsazená všechna dokonce 2x mladé, letos zatím jenom jedna vlaštovka na drátě u domu. A ani v ulici se moc neobjevují - přitom některý rok, se jich před odletem houfovalo tak 30k až 50.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.5.2025 15:52 Reaguje na vaber
Jiřičky ubyly velmi. Myslím, že za úbytkem může loňské velké chladno před odletem. Nedaly to. U nás na dědině bylo hejno v září tak 200 a letos tak 4ks.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist