https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/avizo-verejne-vyhlaseni-nalezu-u-ustavniho-soudu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Avízo- veřejné vyhlášení nálezu u Ústavního soudu

20. května 2019 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Jan Vobořil, tel: 728937902
Ve středu 22. 5. Od 9:30 proběhne u Ústavního soudu v Brně veřejné vyhlášení nálezu ve věci návrhu podaného skupinou 58 poslanců na zrušení legislativy, která upravuje povinnost operátorů uchovávat plošně provozní a lokalizační údaje o veškeré elektronické komunikaci pro potřeby zejména policie, ale i dalších orgánů.

Návrh směřuje proti praxi plošného nevýběrového shromažďování údajů o veškeré komunikaci, ale i proti příliš širokým možnostem využívání těchto údajů či proti nedostatečným zárukám při jejich využívání.
Podání návrhu na konci roku 2017 iniciovala nevládní organizace Iuridicum Remedium, která se zabývá ochranou digitálních práv a zrušení praxe sledování elektronických komunikací dosáhla u ústavního soudu již v roce 2011. Ve spolupráci s poslanci z České pirátské strany se podařilo zajistit širokou podporu celkem 58 poslanců z celkem šesti parlamentních stran. Vyhlášení nálezu předcházelo březnové ústní jednání, na němž vystoupili zástupci policie, ministerstva vnitra, státního zastupitelství, operátorů či akademické obce. „Nařízení ústního jednání je vzácný krok, který ukazuje důraz na problematiku ochrany soukromí v digitálním světě ze strany ústavního soudu,“ uvedl k věci výkonný ředitel IuRe a právní zástupce navrhovatelů
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist