https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/bohuslav-sobotka-novy-zakon-o-ochrane-prirody-pomuze-prirode-turistum-i-obcim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Bohuslav Sobotka: Nový zákon o ochraně přírody pomůže přírodě, turistům i obcím

1. března 2017 | Úřad Vlády ČR
Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala názor Senátu a schválila novelu zákona o ochraně přírody, která slaďuje právní předpisy pro všechny české národní parky a dává je do souladu s platnou legislativou, a to ve sněmovní verzi. Sněmovní verzi jsem podpořil i svým hlasováním. Původní nařízení vlády, jimiž byly národní parky vyhlašovány, pocházejí z počátku 90. let a jsou zastaralé jak z pohledu ochrany přírody, tak i z hlediska mezinárodních předpisů, jimiž je Česká republika vázána. Současně vláda využila možnost zahrnout do nové právní úpravy i poznatky z fungování národních parků a jejich efektu na ochranu přírody. Proto redukuje nadbytečné ochranné podmínky tam, kde je to z pohledu ochrany přírody možné, a naopak zdůrazňuje potřebu přísné ochrany u nejcennějších lokalit tím, že jasněji vymezuje plochy pro jednotlivé způsoby péče. Posiluje i práva obcí vyjadřovat se k problematice, která se jich bezprostředně týká tím, že se stanou ve svém územním obvodu dotčeným orgánem podle správního řádu při projednávání všech návrhů opatření obecné povahy.

Jako snad každý zásah do pravidel ochrany přírody, i tento vyvolal poměrně bouřlivou diskusi občanů, odborníků, ochránců životního prostředí i starostů dotčených obcí. Jsem přesvědčen, že sjednocení problematiky všech národních parků, snížení administrativní zátěže, změny v regulaci pohybu osob ve prospěch rozvoje ekologicky šetrné turistiky, jasné definice a větší transparentnost cílů ochrany a způsobů péče pro jednotlivé zóny budou přínosem pro všechny – pomohou ochránit to nejcennější z české přírody, aniž by bránily turistickému využívání, zajistí trvale udržitelný rozvoj a posílí i roli místních samospráv.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist