https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/brutalni-zasah-policie-proti-aktivistum-greenpeace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Brutální zásah policie proti aktivistům Greenpeace

27. dubna 1998 | Greenpeace
Dnes ráno krátce po půl desáté zasáhly policejní jednotky proti aktivistům mezinárodní ekologické organizace Greenpeace, kteří blokovali hlavní příjezdovou cestu do jaderné elektrárny v Mochovcích. Navzdory tomu, že aktivisté byli vzájemně připoutáni a nekladli žádný odpor, policie je napadla pěstmi a brutálně do nich kopala.

Celkem 17 aktivistů Greenpeace se už po sedmé hodině ráno symbolicky připoutalo řetězy před hlavní bránou na protest proti zavážení palivových článků s radioaktivním materiálem do prvního reaktoru.

K protestu přímo před JE Mochovce se Greenpeace odhodlalo po třídenním mírumilovném pochodu za oběti Černobylu. Během tohoto smutného výročí Greenpeace opakovaně vyzývalo vládu premiéra Mečiara a Slovenské elektrárne, aby pozastavily zavážení minimálně do doby, než bude veřejnost seznámena s výsledky mise mezinárodního týmu expertů. Ten by měl podle předběžné dohody mezi slovenskou a rakouskou vládou přijet na prohlídku elektrárny 5. května. Greenpeace se obává, že vláda premiéra Mečiara chce předurčit výsledky této mise urychleným najetím elektrárny do zkušebního provozu.

Greenpeace upozorňuje, že jaderná elektrárna Mochovce nesplňuje západní bezpečnostní standardy a pravděpodobně by nedostala povolení k provozu v žádné ze zemí Evropské unie.

"Uvedením jaderné elektrárny Mochovce do provozu vyjádří premiér Mečiar jasné NE připojení Slovenska k Evropské unii," řekla před zásahem policie mluvčí Greenpeace źubica Trubíniová a dodala, že v rámci integračního procesu existuje předpis, který stanoví, že východoevropská jaderná zařízení musí dosáhnout standardů západoevropských zemí.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Tiskový non-stop servis

mobil: 00 421 - (0)905 212 557
tel.: 00 421 - (7) 536 13 41


Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist