https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/budoucnost-s-nulovymi-emisemi-je-mozna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nadace OSF: Budoucnost s nulovými emisemi je možná

20. února 2020 | Nadace OSF
Autor: Markéta Wittichová, tel: +420 720 952 464


Na 5. ročník veletrhu otevřených dat Open Data Expo přijedou promluvit experti a expertky, kteří se na celoevropské úrovni zabývají tématem klimatické krize, životního prostředí a zelené ekonomiky. Hlavním hostem veletrhu bude Jan Philipp Albrecht z Německa, ministr, bývalý europoslanec a autor návrhu legislativních nařízení GDPR. Účast potvrdili také Weronika Michalak z Polska, odbornice, která se zaměřuje na dopady změn klimatu a znečištěného ovzduší na lidské zdraví, nebo Sigurður Loftur Thorlacius, environmentální inženýr z Islandu, který se specializuje na změnu klimatu a uhlíkovou stopu. Open Data Expo se koná 2. března v Centru architektury a městského plánování (CAMP) a pořádá ho Nadace OSF.

Jan Philipp Albrecht byl 9 let členem Evropského parlamentu, kde pracoval zejména na digitální agendě. Jedním z jeho úspěchů bylo prosazení Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). V současnosti je ministrem v zemské vládě Šlesvicka-Holštýnska, kde má na starosti oblast energetiky, zemědělství, životního prostředí a digitalizace. Účastníkům Open Data Expo představí, jak by mohla vypadat budoucnost obnovitelných zdrojů energie a digitalizace veřejného sektoru.

“Budoucnost s nulovými emisemi je možná, ale potřebujeme k tomu nyní stanovit ty správné standardy. Je třeba soustředit se na inteligentní řešení a využívání digitálních technologií pro kompletní přeměnu našeho způsobu výroby nebo mobility. Digitální řešení mohou naprosto změnit způsob, jakým přemýšlíme a žijeme,“ dodává Jan Philipp Albrecht před veletrhem. Už dnes Šlesvicko-Holštýnsko vyrábí 160 % své poptávky po elektřině pouze z obnovitelných zdrojů.

Weronika Michalak, ředitelka organizace HEAL, na veletrhu promluví o propojení klimatických a zdravotních dat. Jejím cílem je zvýšit informovanost zdravotnických subjektů, veřejnosti a médií o dopadech spalování uhlí, dopravy a uhelných elektráren na lidské zdraví. Sigurður Loftur Thorlacius ukáže práci konzultantů v oblasti klimatu a jejich využití environmentálních dat. Sigurður se specializuje na změnu klimatu, výpočty uhlíkové stopy, hodnocení životního cyklu (LCA) a certifikaci udržitelnosti budov (BREEAM), je tajemníkem Islandského sdružení pro ochranu životního prostředí mládeže a jedním z hlavních organizátorů klimatických stávek Fridays4Future na Islandu.

Z českých institucí se na veletrhu představí například firma Amper Meteo, která poskytuje specializované meteorologické služby zejména pro sektor energetiky a průmyslu a oblast obnovitelných zdrojů energie. Sdílet bude své zkušenosti se zpracováním dat od národních i nadnárodních meteorologických agentur.

“Soukromé a státní služby spolu mohou a musí spolupracovat. Naše vystoupení na veletrhu je motivováno hlavně potřebou sdílet poznatky z praxe týkající se partnerství soukromých a státních meteorologických služeb v Evropě. Prostor na zlepšení spatřujeme především v lepším zpřístupnění dat od státem zřizovaných agentur. Můžeme se inspirovat v Evropě i ve světě, např. Německou povětrnostní službou (Deutscher Wetterdienst) nebo Národní agenturou pro oceán a atmosféru v USA (NOAA),” uvedl meteorolog Milan Šálek ze společnosti Amper Meteo, který na Expu nastíní budoucnost obnovitelných zdrojů energie.

Ve druhém odpoledním panelu ukáže své výsledky i projekt Fakta o klimatu. Jeho hlavním cílem je ukotvit diskusi, která se v současnosti o klimatických změnách v Česku vede, v dostupných datech a současných vědeckých poznatcích. Na projektu spolupracují akademici, doktorandi, klimatologové, IT profesionálové nebo studenti. S použitím otevřených dat, která poskytují vědecké instituce jako ČHMÚ, NASA, Eurostat a jiné, vytváří přehledné infografiky, které jsou veřejně přístupné.
“ Když nebudou data - třeba o teplotách nebo koncentracích CO2 - snadno dostupná a zobrazená způsobem, který usnadňuje jejich pochopení, budou se v diskusích střetávat pouze osobní názory nebo přesvědčení. Taková diskuse k ničemu nevede. Pro vědce ale nebývá snadné o prezentaci svých dat přemýšlet z pohledu uživatele a dělat datům takříkajíc uživatelské rozhraní. S tím chceme skrz náš projekt pomoci. Myslím, že abychom jako společnost mohli řešit komplexní výzvy jako například rychlost odklonu energetiky od uhlí, je potřeba, aby data byla dostupná a dobře zpracovaná. Jinak se budeme bavit o svých názorech na Gretu, čímž ale nevyřešíme vůbec nic,” říká Kristína Zákopčanová, doktorandka na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, členka projektu Fakta o klimatu.

Celý program [Climate] Open Data Expo 2.0.2.0 najdete na stránkách Nadace OSF: https://osf.cz/open-data-expo-2020/.

Partnery [Climate] Open Data Expo 2.0.2.0 jsou společnosti Y Soft, CZ.NIC a Amper Meteo. Mediálními partnery jsou SvětChytře, Ekolist a EurActiv. Veletrh probíhá ve spolupráci s Heinrich Böll-Stiftung Praha. Záštitu nad Open Data Expo převzal Adam Zábranský, radní hlavního města Prahy.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist