https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/byvaly-pacient-bohnic-drzi-v-arealu-nemocnice-hladovku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Na co ploty?: Bývalý pacient Bohnic drží v areálu nemocnice hladovku

27. prosince 2019 | Na co ploty?
Autor: Michal Štingl, tel: 721 897 307
Jan Buryánek alias Burác zemřel ve věku třiatřiceti let v roce 2007. Jako umělec se zabýval hudbou a psaním básní. Prosazoval mezikulturní toleranci. “Bylo zle, byl v pardubické psychiatrické léčebně. Byl jsem tam za ním dvakrát, a jako všichni věřil, že je tam v nejlepších rukou. Po sérii elektrošoků se mu na chvíli udělalo dobře, sice si nic nepamatoval, ale hluboce věřil, že teď už bude všechno tisíckrát lepší. Jenže mozek se zotavil a stejně jako u Ernesta Hemingwaye přišel propad, do větších hloubek a osudný,” uvádí Marek Tichý.

Čerstvým impulsem k protestu je úmrtí Markovy kamarádky Terezy (celé jméno si pozůstalí nepřejí zveřejnit). Ta se již jednou pokusila o sebevraždu před třemi lety. Podle svých slov čistě na základě nedůstojného zacházení při její hospitalizaci na psychiatrickém oddělení nemocnice v Českých Budějovicích. Když se letos znovu dostala do krize, zřejmě raději zvolila smrt. “Prosím pomozte mi. Jsem v strašné pasti psychiatrie,” byla jedna z jejích posledních slov.

Protestní hladovku je Marek Tichý ochoten ukončit v případě, že bude léčebnami přislíbeno urychlené zavedení účinných kontrolních mechanismů bezpečně zajišťujících dodržování práv pacientů zakotvených v Mezinárodní listině práv hospitalizovaných psychiatrických pacientů.

Protestem proti festivalu je také web www.nacoploty.cz, kde mohou návštěvníci vyzvat umělce k bojkotu festivalu Mezi Ploty 2020. Festival je kritizován z více stran. Vloni se proti jeho charakteru ostře vyjádřil Martin Ulčík z Bohnické divadelní společnosti. K bojkotu vyzývá již řadu také Lukáš Jelínek, který upozorňuje na špatné zacházení s pacienty a mizivou možnost jejich účasti na festivalu.

Marek Tichý v loňském roce vyhrál u Ústavního soudu se žalobou o neoprávněnost hospitalizace na oddělení neklidu. Drastické poměry zná také z Psychiatrické nemocnice Dobřany, kde strávil 7 dní v terapeutické izolaci - takzvané "díře" s nedostatkem pitné vody.

Během svého protestu bude Marek Tichý pouze v písemném kontaktu (SMS) na telefonním čísle: 776 895 170, ostatní komunikaci směřujte na Michala Štingla

https://www.neklid.net/l/byvaly-pacient-bohnic-drzi-v-arealu-nemocnice-hladovku/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist