Mgr.Kateřina Goroškov "> České sklárny Koulier, Květná, Novosad a syn Harrachov a porcelánka Thun se stanou součástí doprovodného programu Karlovarského festivalu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceske-sklarny-koulier-kvetna-novosad-a-syn-harrachov-a-porcelanka-thun-se-stanou-soucasti-doprovodneho-programu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muniga s.r.o.: České sklárny Koulier, Květná, Novosad a syn Harrachov a porcelánka Thun se stanou součástí doprovodného programu Karlovarského festivalu

11. června 2024 | Muniga s.r.o.
Autor: Mgr.Kateřina Goroškov, tel: 00420731613603
Český výrobce skleněných vánočních ozdob Koulier společně s českými výrobci nápojového skla Květná a Sklárnou Novosad a syn Harrachov a největším českým výrobcem porcelánu Thun se stanou součástí doprovodného programu 58. ročníku Karlovarského filmového festivalu. A to v rámci akce Česká tradiční řemesla. Tento workshop proběhne od 29. června do 5. července tohoto roku na Vřídelní kolonádě v Karlových Varech. Filmovým fanouškům nabídne odpočinek mezi jednotlivými projekcemi. Jednotlivé sklárny a porcelánka nabídnou nejenom ucelenou prezentaci vlastní tvorby, ale všem zájemcům nabídnou workshopy tak, aby si osvojili novou dovednost a naučili se něčemu krásnému. Ozdobit si budou moct svoji vlastní ozdobu nebo hrnek. V tomto roce bude také v rámci 58.KVIFF prezentován Nadační fond Jakuba Voráčka. Zúčastněné sklárny a porcelánka část výtěžku z akce Česká tradiční řemesla věnují právě tomuto fondu.

„Skloubení tradice filmového festivalu a sklářského a porcelánového umění nám v Karlových Varech dává smysl. Každý výrobce sladí vlastní prezentaci své výroby a výrobků s praktickou ukázkou tak, aby si návštěvníci mohli osobně vyzkoušet v rámci workshopu něco přímo z výroby, například broušení skla, dekorování vánočních ozdob, dekorování porcelánových hrnečků a tak dále. Zároveň si zde výrobky mohou i koupit. Tato forma prezentace tradičních výrobců a značek s možností nahlédnout pod pokličku výroby, je jistě atraktivní nejen pro návštěvníky, ale i pro obyvatele města, kteří si rádi užívají festivalovou atmosféru a doprovodné akce,“ uvádí primátorka Karlových Varů Ing. Andrea Pfeffer Ferklová. „Toto rozptýlení mezi jednotlivými projekcemi v tak vysoké kvalitě a přidané edukační hodnotě dodává festivalu skutečný lesk a noblesu. Loňský zkušební rok nás jasně přesvědčil o tom, že byl tento projekt ze strany návštěvníků přijat na výbornou, a proto v něm pokračujeme i v letošním roce a věříme, že takto pojaté prezentace řemeslné výroby posílí i respekt a obdiv k tradičním českým značkám a jejich produktům,“ dodává Ing. Andrea Pfeffer Ferklová.

„Již v minulém roce jsme se, coby tři české společnosti – Koulier, Thun a Sklárna Novosad dohodli na společné prezentaci českého řemesla v průběhu konání MFF v Karlových Varech. Celá akce se uskutečnila pod záštitou Města Karlovy Vary, jednalo se o „nultý“ zkušební ročník, příprava probíhala ve velmi zrychleném tempu, na přípravu celé akce jsme měli 14 dní. Sklárna Novosad účast přislíbila týden před akcí. Řemeslný workshop však zaujal a zaznamenal velký úspěch ze strany návštěvníků. Proto jsme se spolu s městem Karlovy Vary dohodli opět prezentaci zopakovat i v tomto roce v době konání 58. KVIFF. Oslovili jsme i další významné české řemeslné výrobce,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, majitelka a ředitelka sklárny Koulier na Chrudimsku. „Cílem celé akce je zpestřit lidem pobyt v Karlových Varech během filmového festivalu i jinými aktivitami. A také představit řemesla, která mají v naší zemi dlouhou tradici a přiblížit je návštěvníkům. Všichni zájemci nás naleznou každý den od 10.00 do 18.00 na Vřídelní kolonádě,“ dodává Kateřina Šrámková.

„Sklárna Harrachov je tradiční výrobce ručně tvarovaného luxusního nápojového skla od roku 1712. V současné době vyrábíme především nápojové soubory a dekorativní sklo ve více než 30 barvách. V Karlových Varech na workshopu představíme návštěvníkům v rámci tvořivých dílen zdobení našich sklenic, a to vlastní rytinou. Ceníme si toho, že právě zde můžeme prezentovat tradiční české řemeslo široké veřejnosti,“ uvádí Petr Novosad, majitel sklárny Novosad a syn.

„Myšlenka uspořádat prezentaci tradiční české řemeslné výroby, a tím přiblížit návštěvníkům Karlovarského filmového festivalu naše porcelánové řemeslo vznikla díky spojení českých firem s městem Karlovy Vary. Tato vize nás jako největšího českého výrobce porcelánu velmi zaujala a oslovila, a proto jsme s radostí nabídku přijali. Chtěli bychom touto cestou ukázat všem návštěvníkům, jak krásná a zajímavá je práce spojená s výrobou porcelánu. Když nám pod rukama z měkké kaolínové hmoty vzniká křehká porcelánová krása, která však vyniká svou vysokou pevností a odolností,“ uvádí Vlastimil Argman, generální ředitel Thun. „Společnost Thun chce návštěvníkům tohoto workshopu přiblížit řemeslnou výrobu porcelánu. Největším lákadlem je však pro návštěvníky zajisté možnost si odekorovat svůj vlastní festivalový hrnek letošními motivy 58. MFF v Karlových Varech. Odekorovaný hrnek projde výpalem na 800°C a poté bude předán návštěvníkovi, který si odnese porcelánový suvenýr typický pro festivalové Karlovy Vary. Připravili jsme také speciálně pro Filmový festival retro kolekci všech festivalových hrnků od roku 2000, které si zde návštěvníci budou moci zakoupit a doplnit si tak své případné sbírky festivalových hrnků,“ dodává Vlastimil Argman.

Thun 1794 a.s. je největší český výrobce porcelánu. Společnost má ve svém výrobním programu ucelené tvary užitkového či hotelového porcelánu, speciální varný program, porcelán pro děti a zakázkové zboží pro velké mezinárodní řetězce. Jedná se o specifický druh tzv. tvrdého porcelánu s vypalovací teplotou 1405°C. Vysoká kvalita a osobitý design vycházející z 230leté tradice výroby porcelánu v Čechách zaručuje vysoký uživatelský standard pro naše zákazníky.

„Sklárna Květná 1794 má tu čest oznámit, že se letos připojí k Mezinárodnímu filmovému festivalu v Karlových Varech v rámci akce Česká tradiční řemesla. Návštěvníci festivalu dostanou jedinečnou příležitost prohlédnout si širokou škálu skleněných výrobků pocházejících od mistrů sklářů jedné z nejstarších a nejuznávanějších českých skláren. Právě pro ně připravila Sklárna Květná 1794 také workshop foukání skla. Jaké to je „vyfouknout“ si vlastní sklenici, si účastníci vyzkouší pod vedením zkušených sklářů. V průběhu festivalu bude také možnost vychutnat víno z našich ručně vyráběných sklenic. Zažijte tak propojení lahodného moku s kvalitním sklem na vlastní kůži,“ uvádí Ing. Marek Mikláš, Executive director sklárny Květná 1794. „Sklárna Květná byla založena v roce 1794. Od té doby se ve svém oboru stala synonymem pro špičkovou kvalitu a inovaci. Naše výrobky jsou ceněny nejen v České republice, ale našly si své místo po celém světě. Jedinečnost skla z tradiční české sklárny tak letos mohou ocenit návštěvníci prestižní události, jakou je právě Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Přijďte se přesvědčit o kráse a kvalitě českého sklářství na vlastní oči a užít si neopakovatelný zážitek na festivalu,“ dodává Marek Mikláš.
Mgr.Kateřina Goroškov, tel: 00420731613603
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist