https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cez-se-rozhodl-znicit-sve-kritikyelektrarenska-spolecnost-zaluje-greenpeace-o-5-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: ČEZ se rozhodl zničit své kritiky:Elektrárenská společnost žaluje Greenpeace o 5 milionů korun

26. března 2001 | Greenpeace
Ekologická organizace Greenpeace bude zítra čelit soudnímu procesu, v němž elektrárenská společnost ČEZ a.s. požaduje po Greenpeace odškodné 5 milionů korun za údajné poškození "dobrého jména" firmy (1).

Greenpeace však považuje tuto žalobu za absurdní. ČEZ totiž žaluje ekologickou organizaci pouze za to, že upozornila na podezření, že v Temelíně existují závažné bezpečnostní problémy a žádala jejich řádné prošetření (2).

"Udělali jsme pouze to, co je právem a morální povinností každého občana, dozví-li se o možné skutečnosti, která by mohla ohrozit bezpečnost a zdraví lidí nebo poškodit přírodu a životní prostředí," prohlásil Jiří Tutter, ředitel Greenpeace ČR.

Podle informací, které se Greenpeace podařilo získat, existuje vážné podezření, že na 1. bloku Temelína došlo v roce 1994 k nepovolené opravě potrubí hlavního primárního okruhu reaktoru. Greenpeace tuto informaci nejprve několik měsíců prověřovalo, zda nejde o provokaci.

"Celou záležitost jsme nejprve konzultovali se špičkovými zahraničními odborníky na jaderné reaktory. Ti nás varovali, že pokud se podezření na nepovolenou opravu prokáže, mohlo by v Temelíně dojít k havárii s nedozírnými následky. Proto jsme na celou věc nejprve upozornili Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) - nejvyšší kontrolní orgán, jehož povinností je bdít nad jadernou bezpečností," uvedl Tutter.

SÚJB však zpočátku nebral podnět Greenpeace vážně a proto se organizace obrátila přímo na vládu a zároveň podala trestní oznámení na neznámého pachatele. SÚJB se tímto závažným podezřením začal zabývat až se značným spožděním a vyšetřování dodnes neukončil (3). SÚJB organizaci Greenpeace později nepřímo potvrdil, že řada podezření, na které Greenpeace upozorňovalo, je zřejmě oprávněná. K opravě inkriminovaného potrubí například chybí kompletní dokumentace a není tudíž známo, jak byla vlastně provedena.

"Jsme velmi znepokojeni, že SÚJB neinformoval o průběžných výsledcích tohoto šetření Vládu ČR ve své pravidelné čtvrtletní zprávě o bezpečnosti Temelína," upozornil Tutter a dodal, že tato závažná věc se tudíž nedostala ani do agendy mezinárodního posouzení bezpečnosti Temelína dohodnutého v Melku.

"Vzhledem k žalobě, jejímž pravděpodobným cílem je umlčet naši nepohodlnou kritiku, budeme trvat na tom, aby ČEZ a SÚJB zpřístupnili veškerou dokumentaci, která se týká tohoto případu," zdůraznil Tutter.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:

Václav Vašků,
mobil: 0603/414 739
e-mail:vvasku@cz.greenpeace.org

Jan Haverkamp (anglicky, německy),
mobil: 0603/569 243
tel.: 02/24 31 96 67

Jiří Tutter,,
ředitel Greenpeace ČR,
tel.: 02/24 31 96 677

Poznámka pro redakce:
1) Soudní líčení proběhne ve středu 28. března 2001 v 9:00 hodin dopoledne u Obvodního soudu pro Prahu 6, Čkalova ulice č. 18, místnosti č. 203.

(2) ČEZ žaluje Greenpeace na základě tiskových zpráv ze dne 14. a 28. srpna 2000, jež jsou k dispozici na internetových stránkách Greenpeace
konkrétně na adresách:
http://www.greenpeace.cz/release/00/000814.htm
http://www.greenpeace.cz/release/00/000828.htm
Druhá rozšířená žaloba ČEZ na Greenpeace ze dne 10. října 2000 se ještě zmiňuje o tiskové zpráve Greenpeace ze dne 9. října 2000, která je rovněž k dispozici na internetové adrese:
http://www.greenpeace.cz/release/00/001009.htm

(3) Viz. např. dopis SÚJB adresovaný Greenpeace dne 9. 3. 2001

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist