Břetislav Oliva "> Chrudimská muzejní noc láká na videomapping i oživlou historii - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chrudimska-muzejni-noc-laka-na-videomapping-i-ozivlou-historii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi: Chrudimská muzejní noc láká na videomapping i oživlou historii

13. května 2024 | Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Autor: Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
V pátek 24. května 2024 můžete zažít již XIX. ročník Chrudimské muzejní noci. Společná akce všech tří chrudimských muzeí, k nimž se letos připojuje i Národní geopark Železné hory, nabídne od 17 do 23:30 hodin atraktivní program s netradičními prohlídkami, tvořivými dílnami, hudbou a divadelním představením pro děti. Na návštěvníky navíc čeká i videomapping nebo nevšední výlet do historie.

Regionální muzeum v Chrudimi si pro návštěvníky Muzejní noci připravilo od 17 do 23 hodin tematický večer s názvem „Živá historie“. V jeho průběhu se ocitnete ve všech historických obdobích od pravěku až po éru socialismu. Stanoviště pro jednotlivá období nabídnou dětem i dospělým autentický vhled do minulosti, umožňující jim aktivně zažít a zkoumat každou historickou epochu. A aby byl zážitek úplný, pořadatelé akce budou na každém zastavení oblečeni do dobových kostýmů. Atmosféru dob dávno i nedávno minulých pak podtrhne kavárna v prvorepublikovém stylu, kterou speciálně pro tuto akci připravil obchůdek a kavárna Mlsný pecivál. A to zdaleka ještě není všechno, můžete se těšit na poutavé doprovodné programy, divadelní představení pro děti a také na koncert výborné hudební skupiny Čtvrt na smrt. "Své umění předvedou Jan Vacík a violoncellista Keishiro Mikawa, který mimo jiné působí v Pražské komorní filharmonii," sděluje organizátorka akce Simona Spilková.
V Muzeu loutkářských kultur je pro návštěvníky od 17 hodin připravený kvíz v expozici nazvaný „Opravník obecně oblíbených omylů“. Ten se pokusí zábavnou formou vyvrátit obecně rozšířené nepravdy a mýty kolem Mydlářovského domu i loutkářského muzea a přidá k tomu spoustu historických zajímavostí, které jste zcela jistě netušili. Od 18 hodin se můžete vydat na komentovanou prohlídku muzejní expozice a dozvědět se více i o loutkách a lidech kolem nich. Příjemný večer pak doplní koncert bluesové hudby v podání kapely Dancing Barefoot od 21 hodin, spojený s posezením na letních terasách za Mydlářovským domem. Od 17 do 23 hodin bude všem návštěvníkům otevřené i Muzeum barokních soch. Děti i dospělí se mohou těšit na hravé úkoly, výtvarnou dílnu, zahradní hry a občerstvení v kavárně U Fortunáta. Od 17 a 21:30 se můžete také vypravit na komentovanou prohlídku.
Národní geopark Železné hory se sice k Chrudimské muzejní noci připojuje letos poprvé, ale s o to větší energií a nadšením. „Brány areálu U Vodárny pod Širokými schody se otevřou 19:30 a ještě za denního světla si budou návštěvníci moci prohlédnout rozsáhlou sbírku minerálů a zkamenělin,“ vysvětluje manažer geoparku Jan Doucek. „Ve 21 hodin pak odstartuje speciální videomapping, při kterém se na zdech historického sídla Vodních zdrojů Chrudim rozpohybují obrázky sopek a vulkánů vytvořených dětmi při březnové výtvarné soutěži,“ dodává Doucek. Ve stejný čas se malí i velcí mohou vydat prozkoumat další minerály a zkameněliny v zážitkové prohlídce s UV svítilnami, které si návštěvníci budou moci vypůjčit na místě. Po celou dobu budou moci dospělí ochutnávat speciální „geoparkové“ pivo Iron a děti si třeba opéct špekáček. Celý program v geoparku pak skončí ve 23:30.
Vstup do všech muzeí i geoparku a jejich expozic je po celou Chrudimskou muzejní noc zdarma.
Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist