Filip Šebek "> ČRA podporuje projekt zaměřený na pomoc palestinským ženám podnikajícím v kosmetice - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cra-podporuje-projekt-zamereny-na-pomoc-palestinskym-zenam-podnikajicim-v-kosmetice
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: ČRA podporuje projekt zaměřený na pomoc palestinským ženám podnikajícím v kosmetice

Na Západním břehu Jordánu se v letošním roce rozběhl dvouletý projekt podpořený Programem B2B České rozvojové agentury, v rámci něhož dojde k otevření třiceti moderních kosmetických salonů. Díky tomu dojde ke zvýšení zaměstnanosti, ekonomické soběstačnosti a kvalifikace místních žen, které patří v důsledku politické situace a konzervativní společnosti k velmi zranitelné skupině. Obzvláště se jedná o mladé kosmetičky ze školy UNRWA, kde studují pouze ti, kteří jsou registrováni jako uprchlíci. A právě s touto školou navázala úzkou spolupráci česká firma Dermacol, která v Palestině již delší dobu působí a jejíž produkty jsou zde velmi žádané. Dermacol bude v rámci projektu pomáhat budoucím kosmetičkám, z nichž většina pochází z chudých rodin a nemůže si vzít jakoukoli půjčku, s rozjezdem podnikání, včetně vybavení salonu a poskytnutí první sady výrobků, i se zaškolením ve vedení salonu, marketingu a používání produktů.
Péče o zevnějšek je v arabských společnostech velice důležitým faktorem a palestinská území nejsou výjimkou. Chybí zde ale dostatek kvalitní profesionální péče, vhodné produkty a možnosti pro mladé a začínající kosmetičky. Místní trh je zaplaven produkty, které jsou buď nekvalitní anebo jsou finančně nedostupné. Vlivem slunce navíc v Palestině trpí řada lidí kožními problémy. A právě snaha pomoci lidem s kožními problémy provází firmu Dermacol už od jejího vzniku v šedesátých letech minulého století, kdy začala spolupracovat s dermatologickým ústavem. Byla tak jednou z prvních firem na světě, která představila vysokokrycí make-up, který je také jedním z nejdůležitějších artiklů pro palestinský trh. Stejně tak je také jednou z mála firem na palestinských územích, která poskytuje kvalitní, ale cenově dostupné produkty pro péči o pleť.

„Náš projekt je důležitý hned z několika důvodů. Za prvé míří přímo na ženy, které jsou spolu s dětmi nejzranitelnějšími články palestinské společnosti, a to jak kvůli politické situaci, tak kvůli relativně konzervativní společnosti. Pomoci ženám v podnikání je tak prvním z kroků k vyrovnanější a zdravější společnosti. Za druhé pak může ukázat cestu i dalším firmám ze soukromého sektoru, jak vstoupit na palestinský trh a být tak součástí změny vedoucí ke stimulaci palestinské ekonomiky. Ta se v posledním roce potýkala s nebývalou krizí, kdy státní zaměstnanci nedostávali několik měsíců výplatu. Posílení soukromého sektoru je tak více než žádoucí. Za třetí je do projektu zapojeno i několik mladých absolventů kromě samotných kosmetiček, kterým je tak umožněno získat nové zkušenosti z marketingu, účetnictví nebo i z vedení jednotlivých tréninků,“ říká Martina Rösslerová ze společnosti Dermacol.

Salony palestinských kosmetiček se budou otevírat i v uprchlickém táboře

Jednou z kosmetiček, která se těší na práci v některém z nově otevřených salonů, je Fatma Abu Sneini. Fatma má již několikaleté zkušenosti s kosmetikou, kdy pracovala v salonu založeném její matkou. Bydlí v Hebronu v tzv. Zóně C kousek od problematických izraelských osad. Má tři děti a před několik lety ztratila čtrnáctiletého syna, který zemřel na rakovinu. Na všechno je v podstatě sama, protože manželovi se nedaří sehnat práci, a živí tak celou rodinu.

V oblasti Hebronu žije i Urud Kamal Abu Allan, mladá make-up „artistka“ se sedmiletými zkušenostmi v oboru. Její manžel pracuje také v kosmetice jako holič, nicméně mají dvě malé děti a jeden příjem na uživení rodiny nestačí. Navíc bydlení v přímé blízkosti izraelských osad znamená, že dojíždět někam pravidelně za prací je téměř nemožné. Možnost práce v jednom z nově otevřených salonů v rámci projektu tak pro Urud znamená nejen možnost dále se specializovat v make-upu, ale hlavně přispět svým výdělkem k důstojnému životu celé rodiny.

Asir a Wadžíha Bader jsou dvě sestry, které ještě stále studují v tréninkovém centru UNRWA v Ramallahu. Pochází z Tulkaremu ze severu Západního břehu Jordánu z velice chudé rodiny. V Tulkaremu by si také chtěly otevřít i svůj salon a už teď alespoň částečně pracují jako kosmetičky a kadeřnice a zároveň jsou i jedněmi z nejlepších studentek. Jejich otec nedávno zemřel a sestry jsou v rodině nejstarší a musí se tak snažit, aby mohly co nejvíce rodině pomoct. Obě pochází z uprchlické rodiny a jsou tak i registrované v UNRWA.

Hiba a Douee Arinet jsou sestřenicemi a obě také studují na škole UNRWA v Ramallahu. Pochází z uprchlického tábora Aqbat Džabr v Jerichu, ale původem jsou z beduínské rodiny, která byla vyhnána z pouště Negev v roce 1948. Otec jedné z dívek je farmář a druhý je nezaměstnaný, pochází z velice chudé rodiny a chtěly by jí pomoci. V uprchlickém táboře a ani v nejbližší blízkosti není žádný salon, a tak by si ho chtěly otevřít spolu přímo v táboře, což může i další obyvatele tábora motivovat k podnikání.

Pomoc s rozjezdem podnikání i možnost tréninků v Praze

„Kosmetičkám poskytneme podporu při zahájení činnosti jak vybavením a produkty, tak i pomoci s marketingem a vším, co je důležité vědět, když se začíná podnikat. Komplexnost služeb, které Dermacol ve spolupráci s místním distributorem může poskytnout, je zásadním pro následnou samostatnost a úspěšné podnikání. Věříme, že tímto projektem a zaměřením přímo na ženy, pomůžeme z dlouhodobého hlediska zvýšit zaměstnanost a nezávislost žen v palestinské společnosti. I když v Palestině můžeme najít již mnoho kosmetických salonů, velmi často jsou nemoderní, nemají přístup k moderním produktům nebo ke kvalitním tréninkům. V tomto je Dermacol dostupnou a kvalitní variantou, která může poskytnout i samotné tréninky, což povede i k větší profesionalitě poskytovaných služeb,“ dodává Martina Rösslerová.

V rámci projektu poskytne Dermacol v letošním roce pomoc s otevřením 10 moderních kosmetických salonů po celém Západním břehu Jordánu a otevřením dalších 20 salonů v příštím roce. Zároveň mladé kosmetičky, které budou otevírat svůj kosmetický salon, podepíší smlouvu s Dermacolem o exkluzivním odběru jeho produktů po dobu 5 let. To umožní jak návratnost projektu, tak i možnost dále pomáhat s podnikáním díky znalosti produktů. Zároveň se pro kosmetičky nabízí i možnost poskytnutí tréninků přímo v Praze.

Na Západním břehu Jordánu nyní žije přibližně 1,41 milionu žen a dívek. Přičemž nezaměstnanost žen činí téměř 50 %. „Hlavním cílem projektu, který jsme podpořili naším dotačním Programem B2B, je pomoci zpřístupnit podnikání ženám, které by se jinak k němu nedostaly. Ať už kvůli finančním podmínkám, které neumožňují počáteční investice, nebo politické situaci. V Palestině již existují například speciální půjčky pro ženy, ovšem problémem jsou vysoké úroky a finanční náročnost při splácení. Projekt české rodinné firmy Dermacol nezavazuje ženy ke splácení prvotního vkladu na otevření salonu. Návratnost vkladu bude dosažena dodržováním smlouvy o odebírání produktů Dermacol, což „splácení“ vkladu rozvrhne do delšího časového období a tím pádem se i sníží finanční náročnost,“ říká Dominika Caputová, která má v České rozvojové agentuře Program B2B na starosti.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist